Tesla, Elektrikle Çalışan Arabaları Yaygınlaştırmak İstiyor


Teknonce > Teknoloji > Tesla, Elektrikle Çalışan Arabaları Yaygınlaştırmak İstiyor
Tesla, Elektrikle Çalışan Arabaları Yaygınlaştırmak İstiyor

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla, araçları yaygınlaştırmak için araba şarj istasyonlarını arttırmaya devam ediyor.

Dün yapılan açıklamaya göre Tesla, Güney Kore'de 14 adet hızlı şarj istasyonu kuracak. Bu tesislerin Seul'un güneyi, Bundang, Busan, Daegu, Gwangju ve Jeju Adası gibi yerleşim oranı yüksek yerlere kurulması bekleniyor. Hızlı şarj merkezleri, yalnızca 40 dakika içinde bir elektrikli aracın pil kapasitesinin yüzde 80'ini doldururken, yüzde 100'ünü yalnızca bir saat 15 dakika dolduruyor. İstasyonlarda altı ila sekiz araç aynı anda şarj edilebiliyor. Telsa, 2012 yılından bu yana dünya çapında 200.000 araç sahibi için 5.400'dan fazla süper şarj cihazı üretti. Elektikli araçların yaygınlaşmasını hedefleyen Tesla'nın bu yıldan başlayarak yakın zamanda bu sayıyı iki katına çıkarması bekleniyor. Tesla'nın Güney Kore'de iki adet showroomu da bulunuyor. 

Kamuoyundaki genel görüşe göre şu an piyasadaki en iyi elektrikli araçlar Tesla Motor şirketi tarafından üretiliyor. Şirket ürettiği yeni modellerle yalnızca en iyi elektrikli otomobil değil, en iyi otomobil dalında da ödüller kazanmıştır. 

Dünya, her geçen gün yenilenebilir ve çevreci enerji alanında adımlar atmakta. Elektrikli araçlar da elbette bu dönüşümün önemli bir parçası. Birçok ülkede elektrikli araç şarj istasyonlarının yapım ve inşası devam ediyor. Tesla da bu konuda önemli çalışmalar yürüten şirketlerin başında geliyor. Ülkemizde de bu yönde çeşitli adımlar atıldığını biliyoruz. Doğaya zarar vermeyen bu gibi uygulamaların ilerleyen yıllarda birçok ülkede daha da arttırılması bekleniyor. 

Etiketler: elektrikli otomobil şarj istasyonu, elektrikli araba, elektrikli araba tesla

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap