Thales Kimdir? Thales'in Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Thales Kimdir? Thales'in Hayatı ve Buluşları
Thales Kimdir? Thales'in Hayatı ve Buluşları

Antik dönemin büyük isimlerinden Thales kimdir? Thales'in hayatı ve buluşları hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. 

Thales Kimdir? Thales'in Kısaca Hayatı

Eski Yunan şehirlerinden Miletos'da (bugünkü Aydın civarı) dünyaya gelen Thales, Sokrates öncesi yaşamış filozoflardandır. Yaklaşık olarak MÖ 624/625 - MÖ 546/547 yılları arasında yaşadığı bilinen Thales, felsefe ve bilimin öncülerindendir. Birçok felsefe tarihçisi, felsefe tarihini Thales'le başlatır. Eski Yunan'ın yedi bilgesinden biri olarak gösterilir. Ticaretle uğraştığı için maddi durumu iyi olan Thales, işi dolayısıyla Mısır'da bulunmuş ve o dönem için bilginin önemli olduğu bu coğrafyaya seyahatte bulunmuştur. Thales'in birçok alandaki bilgisini ve ileride ortaya koyacağı teorilerin temelini buradan öğrendiği söylenir. O dönemde özellikle astronomi ve matematikte ileride olan Mısırlı bilgelerle tanışan Thales, burada öğrendiklerini daha sonraları Yunan topraklarına döndüğünde geliştirmiş ve bugün kendisine atfedilen başarıları ortaya çıkarmıştır.

Thales'in evliliğine dair iki farklı rivayet bulunmaktadır. Bir görüşe göre evlenmiş ve bu evlilikten Cybisthus adında bir çocuğu olmuştur. Diğer rivayete göre ise hiç evlenmemiştir. Bir başka rivayete göre ise Cybisthus kendi evliliğinden çocuğu değildir ve ilerleyen yaşlarında duyduğu çocuk özleminden dolayı evlatlık almıştır. Felsefe tarihçisi Diogenes Laertius'a göre 58. Olimpiyat döneminde (MÖ 548-545), 78 yaşında ölmüştür.

Thales'in eser ve kitaplarına dair de yine iki rivayet bulunmaktadır. Bir görüşe göre Thales hiçbir yazılı eser bırakmamıştır. Diğer görüşe göre ise "Gündoğumu ve Ekinoks Üzerine" adlı bir eseri vardır ancak Thales'in bu eserinden herhangi bir parça günümüze ulaşmamıştır. Diogenes Laertius ise Thales'ten geriye sadece iki mektup kaldığını söyler. Ancak bugün bunlar da elimizde bulunmamaktadır.

Thales'in hayatına ya da Thales'in kim olduğuna dair elimizde çok fazla bilgi bulunmamasının sebebi, yaşadığı dönemde tarih yazıcılığının henüz tam gelişmemiş olmasıdır.

Thales'in Buluşları

Tarihçiler Herodot ve Eudemos'a göre Güneş tutulmasını ilk defa doğru hesaplayan kişi Thales'tir. 28 Mayıs MÖ 585'te gerçekleştiği kabul edilen Güneş tutulmasını önceden hesaplayıp haber vererek gün dönümlerini de hesaplamayı başaran ilk kişi olarak kabul edilir. Nesnelerin gölgesinin nesneyle aynı uzunlukta olduğu zamanları gözlemleyip tespit ederek, piramitlerin boyunu gölgeleriyle ölçmeyi başarmıştır. Bununla birlikte Thales, Nil nehrindeki taşmaların rüzgarla ilişkisini de bulan kişidir.

Matematik ve geometride de Thales'in buluşları günümüze kadar ulaşmıştır. Geometri alanında Thales'in buluşları temel olarak şu aksiyomlardan oluşur.

1- Çemberin çapı çemberi iki eşit parçaya böler.

2- Bir ikizkenar üçgenin taban açıları birbirine eşittir.

3- Birbirini kesen iki doğrunun oluşturduğu ters açılar birbirine eşittir.

4- Köşesi çemberin yayı üzerinde olan ve çapı gören açı, dik açıdır.

5- Üçgen çizebilmek için taban ve buna komşu iki açı verilmesi yeterlidir. 

6- Genelleştirilmiş 1959 Thales teoremine göre, E noktası AC doğru çizgisi üzerinde olmasa, içerde veya dışarda olsa bile CB/BA=(AB^t-BD^t)^(1/t)/ED vardır. (t=1) hali bilinen klasik Thales teoremidir.

Thales'in buluşları özellikle geometride ilerleyen dönemlerdeki çalışmalar için yol açıcı olmuştur.

Etiketler: thales buluşları, thales eserleri, thales kimdir, thales hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

 1. Megmet
  30.11.2019 12:49

  Aradığım şey. Yok

  ayşe sıdıka
  21.05.2018 18:58

  çok teşşekkür ederim ödevim için iyi oldu

Yorum Yap