The Platform Neyi Anlatıyor? The Platform Konusu


Teknonce > Hayata Dair > The Platform Neyi Anlatıyor? The Platform Konusu
The Platform Neyi Anlatıyor? The Platform Konusu

21 Şubat 2020 tarihinde Netflix üzerinden yayınlanan ve film severler arasında hızla yayılan The Platform filmi aslında ne anlatıyor? The Platform filminin konusu nedir?

The Platform Neyi Anlatıyor? The Platform Konusu

Öncelikle belirtmeliyim ki bu yazı spoiler içermektedir. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra geniş kitleler arasında tartışılmaya başlanan The Platform filmi hakkında bu yazıyı yazmayı uygun bulduk çünkü filmin gösterdiğiyle anlattığı arasında oldukça geniş bir fark var. Daha filmi izlemeye başladıktan kısa bir süre sonra bir çok izleyici aslında filmin geniş kapsamlı ve ayrıntılı düşünülmüş bir metafor olduğunu anlıyor. Ama mesele; metaforun aslında ne anlattığını çözmek. Sorun da burada başlıyor.Metaforlarda dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri, imgelerin neye işaret ettiğini çözmek. 

Bulunulan yer olağanüstü büyüklükte bir mekan. Ancak filmin adı aslında bu mekanın adı değil. Bu önemli bir bilgi. Mekanın adı "Dikey Öz Yönetim Merkezi". Filmde bu ismi duyduktan sonra filmi kişilik analizi gözünden izlemeye başladım ve bütün taşlar bir bir yerine oturdu. 

Bu bina bütün haliyle insanın kişilik katmanlarını gösteriyor. Oldukça derin, büyük, yönetimi son derece güçlü ve kuralcı, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülüp buna göre tasarlanmış. Yemek dağıtan platform, dışardan aldıklarımız. Ancak hatırlarsanız mekana dahil olan figürler, en sevdikleri yemekleri, yani dışarıdan kendilerine gelecek en tatlı, en damağına hoş gelen şeyleri yönetime bildiriyorlar ve yönetim bunları sağlamakla mükellef. 

Ancak burada bir sorun var. Biz kişiliğimizin katmanlarının bazı yerlerini, derinleri (alt katları) yeterince besleyemiyoruz. Varoluşunu sürdüren bireyin üst katmanları, özgürlük bölgesine en yakın olan huyları, kişilik özellikleri, hayatın verdiklerini hızlı bir şekilde tüketiyor, dahası alt katları pis yiyeceklerle besliyor.  Daha derinlere ise bu besinler hiç ulaşmıyor.

Buraya kadar yazdıklarım daha da derinleştirilebilir ancak ben biraz daha somuttan, önümüzdeki kişiliklerden söz etmek istiyorum. 

Goreng tecrübeyi temsil ediyor. En baştan beri oldukça saf ve iyi niyetli olsa da zamanla olaylara tepkisi git gide azalıyor çünkü olumsuzluklara duyarsızlaştırıyor. Tam olarak tecrübe dediğimiz şey de böyle bir şey değil mi! Ancak tecrübe yine de olumsuz değil; kurtuluşa götüren yolda en önemli rolü  yine o oynayacak. Tecrübe, bambaşka katlarda, bambaşka koşullar altında şeyleri yaşar ve bunları biriktirir, yanında ölenleri ise asla unutmaz. Onlar artık onun bir parçasıdır, içindedir, onlarla konuşur.

Hatırlarsınız, yiyeceklerin tam ulaşmadığı arada bir katta bir adam vardı; anlamsız bir şekilde para saklıyordu. O paraları niçin sakladığını ya da kişiliğin hangi kısmı olduğunu bu açıdan bakınca anlamış olmalısınız.

Kestikçe sivrilen bıçak, kişiliğin içinde artık iyice sivrilen ve zararlı şeyleri törpüleyen bir savunma mekanizması aslında. Bazen tecrübe bıçağı alır kişiliğin bir bölgesinde bir operasyon yapar, bazen işler daha ciddidir güç istenci bu keskin bıçağı eline alır, bazense yanlış kişilerin eline geçer ve insanda beklenmedik hasarlar oluşturur.

Ancak filmin sonunda bıçak artık yoktur. Çocuk içimizdeki masumiyettir ve özgürlüğe onu ulaştırırız. Tecrübe, içimizdeki en derin bölgeye ulaşarak onu özgür bırakır. Bu dış dünyaya haykırışımızdır, mesajdır. İçimizdeki çocuğu arayan anne figürü haklı çıkmıştır. Gerçektende içimizde bir yerlerde o çocuk yaşamaktadır ancak en derinlerdedir. En altın, en karanlık bölgenin hemen üstünde. Hatırlanacağı gibi, yıllarca yönetime hizmet etmiş ve katlarda olan kadın(İmogouri), bu fikri reddetmiş ve Dikey Öz Yönetim Merkezi'nde çocuk olamayacağını söylemişti. Masumiyete inanan anne imgesi haklı çıktı.

Yazıyı fazla uzatmayıp, diğer imgeleri sizlere devrediyorum. Daha farklı fikirlerinizi ya da eklemek istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

The Platform filmi aslında ne anlatıyor? The Platform filminin konusu nedir? 

Etiketler: the platform konusu, the platform ne anlatıyor

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap