Thomas Cook Resmen Battı!


Teknonce > Hayata Dair > Thomas Cook Resmen Battı!
Thomas Cook Resmen Battı!

Dünya'nın turizm devi Thomas Cook resmen iflasını duyurdu! İşte ayrıntılar...

Turizm Devi Thomas Cook Resmen İflas Etti!

Dünyanın en eski seyahat acentesi Thomas Cook resmen iflasını açıkladı. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada kurtarma paketi hakkında hissedarlarla gece boyunca süren görüşmelerden sonuç alınamadığı duyuruldu. 2.1 milyar dolarlık borç batağında olduğu bilinen Thomas Cook, bu borcu ödeyemeyeceğini açıkladı. Şirketin tasfiye sürecinin başlaması için Thomas Cook'a kayyum atandı.1841'den bu yana hizmet veren turizm devi Thomas Cook'un yaklaşık 20 bin çalışanı işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

Akıllardaki bir başka soru da 16 ülkede 19 milyon kişiye turizm hizmeti veren şirketin müşterilerinin durumu. Türkiye de dahil olmak üzere bu yıl Thomas Cook ile anlaşarak tatil paketi alan turist sayısının 600 bin olduğu ve bu kişilerin ülkelerine geri dönmeleri için oldukça kapsamlı ve maliyetli bir çalışmanın başlatılması gerekiyor. Bu operasyonun yapılabilmesi için İngiliz hükümeti başta olmak üzere birçok devlet ve sigorta şirketi kolları sıvamış durumda.

Bununla birlikte Thomas Cook'un iflasından etkilenecek yan şirketler için de bir kredi paketi hazırlandığı öğrenildi. 

İflasını açıklayan Thomas Cook bir yılda 16 ülkede ortalama 19 milyon turistin seyahat etmesine aracılık ediyor. 2018'de şirketin yıllık cirosu 12 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bununla birlikte turizm devi Thomas Cook 20 binden fazla insana istihdam sağlıyordu.

1841 yılında kurulan turizm devi Thomas Cook'un 2.1 milyar dolar borcu bulunuyor.

Türk Turizmi De Etkilenecek!

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık yaptığı açıklamada Thomas Cook'un iflası nedeniyle Türkiye'ye gelen turist rakamlarının yıllık 600-700 bin azalabileceğine dikkat çekti.

Diğer yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Bugün itibariyle Thomas Cook İngiltere’nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22.09.2019 dahil içeride konaklayan Thomas Cook İngiltere misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafiri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır." duyurusunu yaptı.

Etiketler: thomas cook iflas, turizm, thomas cook battı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap