Thomas Edison'un Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Thomas Edison'un Hayatı ve Buluşları
Thomas Edison'un Hayatı ve Buluşları

Thomas Edison kimdir ve Edison'un buluşları nelerdir? Kısaca Thomas Edison'un hayatı ve çalışmalarını sizler için derledik.

Thomas Edison Kimdir? Thomas Edison'un Hayatı

Tam adı Thomas Alva Edison olan mucit, 11 Şubat 1847'de Milan, Ohio'da dünyaya gelmiştir. Yedi kardeşin en küçüğüdür. Yedi yaşındayken ailesiyle beraber Michigan'daki Port Huron'a yerleşmiş ve eğitim hayatına burada başlamıştır. Fakat eğitime başladıktan 4 ay sonra algılama yavaşlığı gerekçe gösterilerek okuldan uzaklaştırılmıştır.Bu arada Edison, evlerinde bir kimya laboratuvarı kurar. Kimya deneyleri ve elektrik akımı üretmeyle ilgili çalışmalar yapan Edison, bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yapmış ve bu arada mors alfabesi öğrenmiştir. Edison hayatının bu dönemde geçirdiği bir hastalık sebebiyle kulakları zor işitmeye başlamış ve kendisinde kalıcı bir hasara yol açmıştır. 

12 yaşına geldiğinde ise bir trende dergi ve meyve satarak geçimini sağlayan Edison, bir yandan da trenin yük vagonuna yerleştirdiği bir baskı makinesiyle haftalık bir gazete çıkarıyordu. 1863-1868 yılları arasında  Amerika ve Kanada'da çeşitli telgrafhanelerde çalıştı. 1868'de ise kendine ait bir atölye kurdu fakat yaptığı elektrikli kayıt cihazının patentini satamayınca parasız ve borçlanmış şekilde Boston'dan New York ‘a gitmek zorunda kaldı.

Evlerinin yakın olması sebebiyle otomotiv şirketleri sahibi Henry Ford ile yakın dostluk kurdu ve bu dostlukları ölümlerine kadar devam etti. Edison'un babası öldükten sonraki dönemde ise New Jersey'de yönetici olmuştur.

Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey, Glenmont'taki evinde diyabet nedeniyle hayatını kaybetti. Evinin arkasına gömülen Edison'un anısına yaşadığı kentte 1 dakikalığına tüm ışıklar söndürülmüştür.

Thomas Edison'un Buluş ve İcatları

Edison, 1879 yılında elektrikli ampulü icat etmiştir. Adını tarihe kazıyan icadı da budur. İlk deneylerini kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla yapmasının ardından karbonlaştırılmış kâğıt flaman kullanmaya karar verdi. Bu durumu ticarete dönüştüren Edison, 1880’de evlerde güvenle kullanılabilecek ampuller üretmeye başladı ve tanesini 2.5 dolardan satışa sundu. 1878 yılında ise İngiliz bilim insanı Joseph Wilson Swan da bir ampul icat etmiştir. Swan'ın tasarladığı ampul ise camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. 

Bu iki bilim insanı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

Edison ampulü bulmasıyla anılsa da aslında hayatının buluşu bu değildir. 1883 yılında yaptığı ve Edison etkisi olarak anılan bir deneyle, ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. Bu buluş sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambayı da üretmeye başaran Edison, ampulün hal arasında yayılmasını da sağlamış oldu.

Bunların haricinde Edison kinetograf, pikap, kinetoskop, mimograf, vitascop, tasimeter, kinetofon, film kamerası, fonograf silindiri, karbon mikrofon ve vakum diyotunun icadında da ya doğrudan etkili olmuş ya da icat edilmelerine ön ayak olmuştur.

Edison'un Tesla İle Rekabeti

Edison ve Tesla bir dönem birlikte çalışmış ve alternatif akım üzerine yaptıkları bir tartışma sonucunda ters düşmüşlerdir. Tesla Edison'a bulduğu alternatif akımdan söz edince Edison kendisine "Boş teorilerle vakit harcıyorsun." demiştir. Ancak Edison da çalışmalarının ilerleyen dönemlerinde Tesla'nın bulduğu alternatif akımı kullanmak zorunda kalmıştır.

Bununla birlikte Edison ve Tesla arasında bir de para meselesi geçmiştir. Yukarıdaki tartışmanın ardından Edison, kendi şirketinde çalışan Tesla'ya bir görev verir ve görevi tamamlaması halinde de 50.000 dolar ödül vereceğini söyler. Tesla gönülsüz olarak göreve gitse de yaşadığı maddi zorluklar onu görevi kısa sürede tamamlamaya teşvik eder. Edison'un kendisine vereceğini söylediği ücreti talep edince de "tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini" söyleyerek kendisine bu parayı vermez. Tesla da bu olayın hemen ardından istifa eder ve bir daha da bu ikili yanyana gelmez. Ancak Tesla'nın ilerleyen zamanlardaki çalışmaları Edison'u bir hayli geride bırakır. (Tesla'nın çalışmaları için tıklayın.)

Etiketler: edisonun hayatı, edisonun buluş ve icatları, edison tesla, edison ampul

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(4)

 1. Kamil YILMAZ
  27.02.2019 20:14

  ee yani isime yaradıı biraz D:

  zeynep demirel
  18.02.2019 20:13

  adam yakışıklı

  BTS
  12.11.2018 14:40

  ÇOK güzel

  Eyup Ömer KILINÇ
  22.04.2018 21:06

  Sayenizde ödevimi yaptım ve 1OO aldım. Teşekkürler Teknonce :)

Yorum Yap