TikTok Nedir? TikTok Zararlı mı?


Teknonce > Teknoloji > TikTok Nedir? TikTok Zararlı mı?
TikTok Nedir? TikTok Zararlı mı?

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren sosyal medya uygulaması TikTok nedir? Ne işe yarar? TikTok en çok hangi ülkelerde kullanılıyor? TikTok zararlı mı? Ayrıntılar haberimizde...

TikTok Nedir? Ne İşe Yarar? Zararlı mı?

TikTok veya Çin'de bilinen adıyla Douyin; video oluşturma ve paylaşma, canlı yayın gibi imkanlar sunan bir sosyal medya uygulamasıdır. Eylül 2016'da ByteDance tarafından piyasaya sürülen TikTok, Asya'da benzer uygulamalar arasında lider konumundadır. Başka ülkelerde de yagın olarak kullanılan uygulama, yer aldığı kategoride en hızlı büyüyen uygulama haline gelmiştir. Eylül 2017'de Endonezya'da yayılmaya başladığında uluslarası pazara uygun olması için uygulamaya TikTok ismi verilmiştir.Kullanıcılarına müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik kısa videolar oluşturma imkanı sağlayan TikTok, 500 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. 23 Ocak 2018 tarihinde TikTok, Tayland uygulama marketinde ücretsiz indirilen mobil oyunlar kategorisinde birinci sırada yer almıştır. 

ByteDance şirketi 9 Kasım 2017 tarihinde Amerikan gençlerine yönelik sosyal medya platformu olan musical.ly'ı 1 milyar dolar karşılığında satın almıştır. Bu platformun genç kullanıcı tabanından yararlanmak isteyen TikTok, 2 Ağustos 2018'de daha büyük bir video topluluğu oluşturmak için musical.ly'da var olan mevcut hesap ve verileri tek bir uygulamada bir araya getirerek bu girişim şirketiyle birleşmiştir. 

TikTok uygulamasının gençler arasında bu kadar yaygınlaşması "TikTok zararlı mı?" sorusunu akıllara getiriyor. TikTok'un kullanıcı kitlesi genelde 14-17 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. TikTok içerisinde; kendi veya çevresindekilerin sağlığını tehlikeye atan, cinsellik içeren, hakaret ve argo içeren birçok video bulunuyor. Bu videolara tüm kullanıcılar erişebildiğinden dolayı gençleri kötü yönde etkileyeceği endişesi doğuyor. Birçok ülke bu sebeple TikTok'u incelemeye aldı. Uygulama Endonezya'da tamamen yasaklanmış, Hindistan'da ise incelemeye alınmıştır.

TikTok uygulamasının en fazla kullanıcıya sahip olduğu 10 ülkeyi sizler için derledik. İşte o ülkeler...

 • Hindistan: 119.3 milyon
 • ABD: 39.6 milyon
 • Türkiye: 28.4 milyon
 • Rusya: 24.3 milyon
 • Meksika: 19.7 milyon
 • Brezilya: 18.4 milyon
 • Pakistan: 11.8 milyon
 • Suudi Arabistan: 9.7 milyon
 • Fransa: 9.1 milyon
 • Almanya: 8.8 milyon
Etiketler: tiktok nedir, tiktok ne işe yarar, tiktok zararlı mı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap