Tim Berners-Lee Kimdir? Tim Berners-Lee'nin Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Tim Berners-Lee Kimdir? Tim Berners-Lee'nin Hayatı
Tim Berners-Lee Kimdir? Tim Berners-Lee'nin Hayatı

Kurmuş olduğu "www" (World Wide Web) sistemi sayesinde Web'in babası olarak kabul edilen Tim Berners-Lee kimdir? İşte Tim Berners-Lee'nin hayatı...

Tim Berners-Lee Kimdir? Tim Berners-Lee Hayatı

Tim Berners-Lee, 8 Haziran 1955 tarihinde Londra'da doğdu. Matematikçi olan anne ve babası aynı zamanda ilk bilgisayarın yapımında yer almışlardır. (Bilgisayarın icadı için tıklayın.) Oxford Üniversitesi Fizik bölümünde okuyan Tim Berners-Lee'nin, "hackerlık" yapmasından dolayı okuldaki bilgisayarları kullanması yasaklandı. Bunun üzerine eski bir televizyonu kullanarak kendi bilgisayarını yaptı. 1976 yılında üniversiteden mezun olan Tim Berners-Lee, CERN(Avrupa Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi)'de yazılım mühendisi danışmanı sıfatıyla çalışmaya başladı.1989 yılında CERN laboratuvarında HTML dilini geliştirdi ve "www" olarak adlandırılan bilgi paylaşım sistemini kurdu. 1990 yılında ilk ağ tarayıcısı yazılımını geliştirdi. Daha sonra 1994 yılında Dünya çapında ağ ile ilgili standartları belirleyen W3C (World Wide Web Consortium) 'yi kurdu.

Tim Berners-Lee, "www" bilgi paylaşım sistemini ücretsiz bir şekilde insanlara sunduğundan ve insanlığın gelişimine olan katkılarından dolayı 2004 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından sir unvanını almıştır.

Tim Berners-Lee, şu anda W3C başkanı, MIT'de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.

Kurmuş olduğu "www"  sisteminin patentini almayan Tim Berners-Lee'nin serveti çok büyük rakamlara ulaşamamıştır. İnsanların ücretsiz bir şekilde bu sistemi kullanmasını sağladığı için maddi kazanç elde edememiştir.

Tim Berners-Lee'nin Aldığı Ödüller

1996 - Mountbatten Medal

1996 - W.Wallace McDowell Award

1998 - MacArthur Bursu

2000 - Kraliyet Madalyası

2001 - Sir Frank Whittle Medal

2002 - Marconi Ödülü

2002 - Japon Bilim Ödülü

2002 - Princess of Asturias Award for Technical & Scientific Research

2004 - Britanya İmparatorluk Nişanı

2004 - Millennium Technology Prize

2006 - President's Medal

2007 - Charles Stark Draper Prize

2008 - IEEE / RSE James Clerk Maxwell Medal

2012 - Internet Hall of Frame 

2013 - Queen Elizabeth Prize for Engineering

2017 - Turing Ödülü

İnsanlık adına yapmış olduğu bu büyük buluş için Tim Berners-Lee'ye tüm Web kullanıcıları adına teşekkürlerimizi sunuyor ve haberimizi Lee'ye ait şu ünlü sözle bitiriyoruz.

"İnternetteki gezintiniz Dünya'yı etkliliyor." Tim Berners-Lee

Etiketler: tim berners-lee kimdir, tim berners-lee hayatı, tim berners-lee serveti, tim berners-lee ödüller

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap