Tim Cook Kimdir? Tim Cook'un Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Tim Cook Kimdir? Tim Cook'un Kısaca Hayatı
Tim Cook Kimdir? Tim Cook'un Kısaca Hayatı

2007 yılından bu yana Apple'da CEO olarak görev alan ve Apple diyince akla gelen isimler arasında yer alan Tim Cook kimdir? İşte Tim Cook'un kısaca hayatı...

Tim Cook Kimdir? Tim Cook'un Hayatı

Tim Cook, 1 Kasım 1960 tarihinde Robersdale, Alabama, ABD'nde dünyaya gelmiştir. Tam ismi Timothy Donald Cook olan işadamı lise öğrenimini Robertsdale Lisesi'nde tamamlamıştır. 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitiren Cook, 1988 yılında Duke Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamlamıştır.Tim Cook, Apple'da işe başlamadan önce Compaq şirketinde 6 ay boyunca kurumsal malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinde yer almıştır. Ayrıca Tim Cook, daha önce Integrated Electronics şirketinde şef operasyon sorumlusu olarak ve 12 yıl boyunca IBM'in kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak çalışmıştır.

1998 yılında Apple'da çalışmaya başlayan Tim Cook, Apple'ın bazı fabrika ve depolarını kapatarak şirketin daha az stok tutmasını sağlamış ve bu sayede şirketin kar marjlarının artmasını sağlamıştır. 2004 yılında Steve Jobs'ın(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) kanser tedavisi için geçici olarak şirketten ayrılmasından dolayı Tim Cook, 2 ay boyunca Apple'ın CEO'su olarak görev yapmıştır. 2007 yılında Apple'da COO görevine getirilen Tim Cook, 2009 yılında Steve Jobs'ın karaciğer nakli için görevinden ayrıldığı aylarda da CEO'luk görevini yerine getirmiştir.

2011 yılının Ocak ayında Apple Yönetim Kurulu, Steve Jobs'ın sağlık sorunları nedeniyle görevden ayrılma isteğini kabul etmiştir. Şirketin CEO'su Tim Cook olsa da Steve Jobs önemli kararlar alınmasında söz sahibi olmaya devam etmiştir. 24 Ağustos 2011 tarihinde Steve Jobs'ın istifa etmesi üzerine Tim Cook söz sahibi olmuştur.

Tim Cook Nike, Duke Üniversitesi ve National Football Foundation kurumlarının yönetim kurulunda yer almaktadır. Günümüzde hala Apple'ın CEO'su olan Tim Cook'un serveti 785 milyon dolardır.

Kişisel hayatıylada oldukça öne çıkan biri olan Tim Cook, saat 04:30'da uyanıyor. Tim Cook sürekli doğa yürüyüşü ve jimnastik yapıyor. Bisiklet sürmeyi de seven Tim Cook, sabah uyanınca maillerini gözden geçirmeyi ihmal etmiyor.

2010 yılında Auburn Üniversitesi'nde verdiği mezuniyet konuşmasında, hayatında önemli kararlar almasında önsezinin önemine değinen Tim Cook, önseziyle kararlar alırken bile hazırlık yapmanın ve çok çalışmanın da gerekli olduğunu vurgulamıştır.

Etiketler: tim cook kimdir, tim cook hayatı, tim cook serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap