Trump'ın Twitter Takipçilerinin Yarısı Sahte Çıktı


Teknonce > Teknoloji > Trump'ın Twitter Takipçilerinin Yarısı Sahte Çıktı
Trump'ın Twitter Takipçilerinin Yarısı Sahte Çıktı

Sosyal medya platformlarına karşıtlığını gizlemeyen Trump, buradaki takipçi sayısını da bir çeşit popülarite olarak görmeye de devam ediyor. 

Göreve başladığı günden beri takipçi sayısını 13 milyondan fazla arttıran Amerika'nın yeni Başkanı Donald Trump'ın Twitter takipçilerinin yarısına yakınının sahte olduğu ortaya çıktı. Bilindiği gibi, sosyal medya hesapları için takipçi satan çeşitli sistemler birçok ülkedeki siyasetçiler tarafından özellikle seçim dönemlerinde yoğun olarak kullanılıyor. Bunlardan birinin de Trump olduğu anlaşıldı. Twitter'ı oldukça etkin kullandığı bilinen Trump, bu etkinliğine rağmen hedeflediği takipçi sayısına ulaşamayıp takipçi satın almış. Şu anda ise 31 milyondan fazla takipçisi varmış gibi görünüyor. Bütün çabalarına rağmen Obama'nın 81 milyondan fazla olan takipçi sayısına ulaşabilmiş değil. 

7 Şubat tarihinde milyonlarca takipçi çeken Trump'ın Twitter hesabına yaklaşık 4 milyondan fazla bot hesap eklenmiş. Aşağıda da sadece bir kısmını koyduğumuz takipçiler gibi daha milyonlarcası bulunuyor. 

Takipten kısa bir süre önce oluşturulan bu hesapların profil resimleri ya da kendileriyle ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. 

Seçim dönemindeki en ciddi rakibi olan Hillary Clinton'ın takipçilerinin yaklaşık % 61'i organik kullanıcılardan oluşuyordu. Bir önceki başkan Obama'nın hesabındaki bot takipçi sayısı ise her ikisinden de çok daha düşük. Obama'nın organik takipçi oranı % 79'du. 

Bot takipçi talimatının bizzat kendisi tarafından mı yoksa sosyal medya uzmanları tarafından mı verildiği henüz bilinmiyor. Ancak ne olursa olsun ortaya çıkan bu tespitin bir prestij kaybı doğuracağı da kesin. 

Etiketler: trump sahte twitter, trump bot takipçi, obama twitter, clinton twitter, twitter takipçi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap