Tsunami Nedir ve Nasıl Oluşur?


Teknonce > Bilim > Tsunami Nedir ve Nasıl Oluşur?
Tsunami Nedir ve Nasıl Oluşur?

Özellikle uzak doğu ülkelerinde yaşanan tsunami felaketlerinden sonra gündeme gelen bu sorular hala birçoğumuz için merak konusu. Tsunami nedir ve nasıl oluşur? Türkiye'de tsunami olur mu? 

Tsunami Nedir ve Nasıl Oluşur?

Japonca bir kelime olan ve liman dalgası anlamına gelen tsunami, okyanus ya da deniz tabanlarında meydana gelen  deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki çeşitli nükleer patlamalar, deniz altında yaşanan volkanik aktiviteler ve bunlara bağlı taban çökmeleri, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu ve büyük deniz dalgaları olarak ifade edilmektedir. Bunların yanında, doğada gerçekleşen büyük kasırga ve fırtınaların da tsunamiye yol açabileceği de bu sıralananlara eklenmelidir. Ancak tsunamilerin sebepleri çoğunlukla, yukarıda da sıraladığımız gibi, su altında yaşanan çeşitli etkinliklere dayanmaktadır.Daha öncelerinde tsunamilere gel-git dalgaları da denilmiştir. Tsunamilerin çok büyük bir kısmının Pasifik Okyanusu'nda gerçekleştiğini de söylemek gerekir. 

Tsunamilerin oluşumu hakkında insanlık yüzlerce yıldır kafa yoruyor olsa da gerçek nedenlerinin anlaşılması 20. yüzyıla kadar pek mümkün olmamıştır. Üzerine yapılan araştırmaların ise hala son bulmadığı da bilinmelidir. Yani tsunamilerin nasıl oluştukları ve daha farklı durumlarda da ortaya çıkıp çıkmayacakları tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. 

Bilinmesi gereken bir başka nokta da; Tropikal kasırga gibi bazı bazı şiddetli mevsimsel olaylar, büyük alçak basınç alanları oluşturarak denizin normalden daha fazla yükselmesine neden olabilir ve meteotsunamilere yol açabilir. Meteotsunamiler, deniz seviyesini rutin gelgit yükselmelerinin birkaç metre daha üstünde çıkartabilir. Bu yükselme, alçak basınç alanındaki düşük atmosfer basıncından kaynaklanır. Bu yükselmeler sırasında ise kıyıya ulaştıklarında geniş sayılabilecek bir alanı sular altında bırakabilir ve yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Herhangi bir okyanusa komşu olmadığımız için elbette onların maruz kaldığı gibi bir tsunamiye uğrama olasılığımız şimdilik görünmüyor. Ancak bir deprem bölgesi olmamız itibariyle de çok içeriye giremeseler de ufak bir bölgede etkili olabilecek büyük dalgalarla karşılaşma olasılığımız da elbette yok değil. Ancak koşullar sadece şimdiki durum altında değerlendirildiğinde ciddi bir tsunami tehlikesiyle karşı karşıya olmadığımızı söyleyebiliriz. 

Etiketler: tsunami nedir, tsunami nasıl oluşur, türkiyede tsunami olur mu, deprem

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap