TÜBİTAK Yeni Bir Yıldız Keşfetti


Teknonce > Astronomi > TÜBİTAK Yeni Bir Yıldız Keşfetti
TÜBİTAK Yeni Bir Yıldız Keşfetti

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) teleskobuyla yeni bir yıldızın keşfedildiğini duyurdu.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) teleskobuyla araştırmalar yapan İstanbul Üniversitesi'nden bir grubun yeni bir yıldız keşfettiği açıklandı. Ekip aslında başka bir yıldızı araştırıyordu ancak keşfedilen ve tür olarak bir Delta Scuti yıldızı olduğu belirtilen bu yeni yıldız renk değişim hareketleri sebebiyle zonklayan yıldız olarak anılmaya başlandı. Yıldızın yüzeyinde, adeta kalp atışı gibi, hızlı renk değişimleri yaşanıyor. Kendisine zonklayan yıldız denmesinin sebebi de bu.TÜBİTAK Başkanı Ergin, AA muhabirine, gözlem evinin son dönemdeki faaliyetlerine dair de açıklamalarda bulundu. Türk bilim insanlarının, TÜBİTAK'ın teleskobuyla Ağustos ayında bir Öte-gezegen keşfettiğini hatırlatan Ergin, Ulusal Gözlemevi çalışanlarının ve burada araştırmalarını yürüten akademisyenlerin çalışmalarına hızla devam ettiğini belirtti.

Keşfedilen bu yeni yıldızın, Kutup Yıldızı'nın da içinde bulunduğu Küçük Ayı takımyıldızında bulunduğunu dile getiren Ergin, yıldızın yüzey sıcaklığının 6000 Kelvin olarak saptandığını kaydetti. Ergin, "zonklayan" yıldızların özelliklerinden söz ederek, "İç yapılarındaki kararsızlıklar nedeniyle 3 saatlik aralıklarla yarıçaplarını artırıp azaltan Delta Scuti yıldızları, dönemsel bir şekilde şişip büzülüyorlar. Bu sırada, yıldızın büyüklüğü artarken, yoğunluğu azalıyor, sıcaklığı artıyor. Sıcaklığın artması ise yıldızın parlaklığını önemli ölçüde arttırıyor. Astronomlar bu parlaklık artış azalış düzeninden yıldızın "zonklayan yıldız" olduğunu anlayabiliyorlar." dedi. 

Küçük Ayı takımyıldızında en son keşfedilen yıldıza "BB UMi" adının verildiğini hatırlatan Ergin, gözlemevi tarafından keşfedilen bu yeni yıldıza da büyük olasılıkla "BC UMi" adının verileceğini söyledi.

Etiketler: zonklayan yıldız, Küçük Ayı, tübitak, tübitak gözlemevi, BB UMi, BC UMi, yıldız, Delta Scuti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap