Türk Bilim İnsanı MIT'de Bölüm Başkanı Oldu


Teknonce > Bilim > Türk Bilim İnsanı MIT'de Bölüm Başkanı Oldu
Türk Bilim İnsanı MIT'de Bölüm Başkanı Oldu

Profesör Asuman Özdağlar Dünya'nın en önemli okullarından olan Massachusetts Institute of Technology'de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü-MIT) Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri'nin başına getirildi.

1 Ocak 2018 itibariyle görevine başlayacak olan Türk bilim insanı Asuman Özdağlar, dünyaca ünlü MIT'te Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri'nin (EECS) yeni başkanı olarak seçildi. Bu yılın Temmız ayından beri bölümün geçici başkanı olarak görevini sürdüren Özdağlar, Anantha Chandraksan'ın dekan olduğu dönemdeki başarılarıyla adını duyurmuştu.Chandraskan, Prof. Özdağlar hakkında "Profesör Özdağlar oldukça ilham verici bir araştırmacı. Optimizasyon teorisi ve algoritmaları, oyun teorisi ve ağlar alanında gerçek bir öncü olarak ortaya çıkmıştır. Eğitimci olarak vizyonu ve özverisi de son derecede etkileyici. Öğrencileri için ise iyi bir yönlendirici ve liderdir. EECS'deki ilerici eğitimin güçlü bir savunucusudur." dedi.

Bu yeni göreviyle birlikte Bilgi Karar Sistemleri Laboratuarı Direktörlüğü ile Veri, Sistem ve Toplum Enstitüsü Müdür Yardımcılığını sürdürecek olan Özdağlar, optimizasyon teorisine, ekonomik ve sosyal ağ sistemlerine ve oyun teorisine önemli katkılar sağladı. Optimizasyon konusundaki araştırmaları, konveks analiz ve düaliteden, büyük ölçekli sistemler için dağıtılan yöntemlere ve makine öğrenimi için optimizasyon algoritmalarını değiştirdi.

Prof. Dr. Asuman Özdağlar Kimdir?

16 Aralık 1974 doğumlu ve 1996 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü mezunu olan Özdağlar, mezuniyetinin ardından yüksek lisans ve doktorasını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) yaptı. Uzun süredir de kariyerini burada sürdürüyor. Eski devlet bakanlarından İsmail Özdağlar’ın kızı olan Asuman Özdağlar, MIT’de görevli dünyaca tanınan ekonomist Profesör Daron Acemoğlu’yla evli.

Etiketler: asuman özdağlar kimdir, türk bilim insanı mıt, Massachusetts teknoloji enstitüsü

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap