Türk Bilim İnsanı NASA Ekibine Kabul Edildi!


Teknonce > Bilim > Türk Bilim İnsanı NASA Ekibine Kabul Edildi!
Türk Bilim İnsanı NASA Ekibine Kabul Edildi!

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA'nın evrende yaşamın izlerini araştırmak için kurulan NASA ekibine kabul edildi. Bu haber üzerine Betül Kaçar'ın kim olduğu merak konusu oldu. İşte ayrıntılar...

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA'nın evrende yaşamın izlerini araştırmak için kurmuş olduğu ekibe kabul edildiğini Twitter hesabından duyurdu. ABD'de bulunan Arizona Üniversitesi'nde Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi bölümünde doçent olarak görev yapan Betül Kaçar NASA ekibine kabul edildiğini Twitter hesabından, "Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak icin oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunu ile başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Herseyin başı sağlık diyerek bitireyim" şeklinde bir tweet atarak duyurdu.

Sosyal medya kullanıcılarından oldukça fazla tebrik alan Betül Kaçar, bu tebriklere cevaben "Çok teşekkür ederim. Benden güç alanlar, özellikle çocuklar, genç arkadaşlar, siz de bana güç veriyorsunuz. Cumhuriyetin çocuğu diye hitap etmişsiniz bana, ne kadar anlamlı. Borcumuz biz kadınlara eğitim fırsatı ve eşitliği veren Cumhuriyet'e. Keşiflerimiz tüm insanlığa hediye." ifadelerinin yer aldığı tweetini paylaştı. 

Betül Kaçar Kimdir?

Giresunlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Betül Kaçar, Marmara Üniversitesi’nde kimya eğitimi görmüş ve 20 yaşında ABD’ye göç etmiştir. 20li yaşlarda Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora çalışmasına başlayan Kaçar, 2010 yılında Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden doktora derecesi almıştır.

Evrimin molelüler mekanizmalarına yönelik anlayışımızla ilgilenen Kaçar, doktora sonrası çalışmalarını NASA’da sürdürmüştür. Betül Kaçar, 2012 yılında Harvard Üniversitesi'nde Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı'nda görev almıştır. Türk bilim insanı Betül Kaçar, 2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi bölümünde doçent olarak çalışmaktadır.

“NASA’nın burs verdiği ilk Türk bilim kadını” olan Betül Kaçar, NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nün “önde gelen üyelerinden biri” olarak tanımlanmıştır. Ayrıca 2018 yılında "NASA Genç Araştırmacı" ödülünü almıştır. 

Türk bilim insanı Betül Kaçar'ı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Etiketler: türk bilim insanı betül kaçar, betül kaçar nasa, betül kaçar kimdir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap