Türkiye'li Bilim İnsanına Önemli Ödül


Teknonce > Bilim > Türkiye'li Bilim İnsanına Önemli Ödül
Türkiye'li Bilim İnsanına Önemli Ödül

Türkiye'li bilim insanı Didem Pehlivanoğlu, "Yaşlılıkta Algı, Dikkat ve Bellek Süreci" konulu çalışmasıyla Amerikan Psikoloji Birliği'nin 2017 yılı doktora tezi araştırma ödülüne layık görüldü.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olan Didem Pehlivanoğlu, yaşlılıkta algı, dikkat ve bellek süreçlerini inceleyen teziyle Amerikan Psikoloji Birliği'nin 2017 yılı doktora araştırma ödülüne layık görüldü. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, lisans eğitimini üniversitenin psikoloji bölümünde tamamlayan Pehlivanoğlu, yüksek lisansının ardından, yaşlılar üzerine yaptığı çalışmalarını sürdürmek için ABD'deki Georgia Teknoloji Enstitüsü Psikoloji Bölümü'ne gitti.Beyin dalgalarını ölçme yöntemiyle (EEG) genç ve yaşlıların algı ve dikkat süreçlerindeki duygusal materyallerin etkisi üzerine çalışmalar yürüten Didem Pehlivanoğlu, "Yaşlılıkta Algı, Dikkat ve Bellek Süreci" adlı doktora teziyle Amerikan Psikoloji Birliği tarafından ödüllendirildi.

Konuyla ilgili bir de açıklama yapan genç bilim insanı, "Deneysel psikoloji alanında çalışmak mutlu ediyor. Türkiye'deki eğitimimin ardından ziyaretçi araştırmacı olarak bulunduğum Georgia Teknoloji Enstitüsü Psikoloji Bölümü doktora programına kabul aldım. Burada Prof. Dr. Paul Verhaeghen'ın danışmanlığında yaşlılıkta algı, dikkat ve bellek süreçlerini inceleyen bilişsel yaşlanma alanındaki doktora eğitimime başladım." dedi.

Çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Didem Pehlivanoğlu, genç ve yaşlı katılımcılardan oluşan bir grupla çalıştığını, şekil ve duygusal içerikli resimlere yanıtlarıyla birlikte beyin dalgalarının bu resimlere tepkisini kaydettiğini ifade etti. Doktora mezuniyeti sonrasında da yaşlılıkta bilişsel süreçlerde meydana gelen değişiklerin altında yatan faktörler üzerine çalışmak istediğini kaydeden Pehlivanoğlu, ilerleyen zamanlarda çalışmalarının daha ileri seviyelere geleceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler: didem pehlivanoğlu, amerikan psikoloji birliği ödül

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap