Twitter'ın İçerikleri Sildiği Yönünde Bir İddia Ortaya Atıldı!


Teknonce > Teknoloji > Twitter'ın İçerikleri Sildiği Yönünde Bir İddia Ortaya Atıldı!
Twitter'ın İçerikleri Sildiği Yönünde Bir İddia Ortaya Atıldı!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaydan sonra Twitter'ın bazı kullanıcıların tweetlerini herhangi bir bildirimde bulunmadan sildiği iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde United Airlines çalışanlarının Chicago'dan Louisville'e giden bir yolcuyu darp ettikleri iddiası üzerine Twitter'da karşı bir kampanya başlatılmıştı. İnsanların bu olaya tepki vermeleri gecikmemiş ve hızla yayılan bir öfke seli bir anda United Airlines'a dönük olumsuz birçok tweetin atılmasına yol açmıştı. Yaşanan olayın insan haklarına aykırı olduğu söylemi bir anda Twitter'ın gündemine oturmuştu. İddialara göre atılan tweetlerin hızlı bir şekilde yumuşatıldığı, değiştirildiği ya da silindiği görüldü. Şaşırtıcı olan bir başka şey de silindiği iddia edilen bazı tweetlerin bu darp olayıyla da çok bir ilişkisinin bulunmaması. Twitter'ın daha önce de bazı saldırgan tweetlere karşı tepkilerinin olduğu biliniyor. Ancak kamuoyuna göre Twitter'ın kullanıcıların izni olmadan içeriklerini silmesi, şirket kurallarına da aykırı. 

Aslında Twitter eskiden beri hayalet silme yöntemini kullanıyor. Bu yöntem aslında iletilerinizi tamamen yok etmiyor. Sadece kullanıcıların gözünün önünden kaldırılıyor. Ancak bu bile kullanıcılar tarafından hoş karşılanmamakta. Bununla birlikte, iddialara göre, bu son olayda hayalet silme yöntemi de kullanılmıyor ve tweetler doğrudan siliniyor. Yani tweet tamamen siliniyor ve kullanıcının kendisi bile artık bu tweetlere ulaşamıyor.

Ayrıca United Airlines'ın bu olayını hedef alan bazı tweetlerin hala yayında olması ayrıca kafa karıştırıcı. Bu tweetlerin ortak yanı ise konuyla ilgili atılan ilk tweetler olması. TNW editörleri olay üzerine çeşitli kullanıcılarla iletişime geçtiklerini ve haberin doğruluğunu teyit ettiklerini söylüyor. Tweet silme işleminin oldukça hızlı gerçekleştiğini kaydeden kullanıcılar, konunun United Airlines ile doğrudan ilişkili olduğu iddiasında. Onlara göre, United Airlines hakkında olumsuz tweet attıkları gerekçesiyle tweetleri silindi. Yani Twitter United Airlines'ın yanında yer almış ve haklarındaki olumsuz tweetlerin en azından bir kısmını ortadan kaybetmiş gibi görünüyor.

Twitter'dan konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak ilerleyen günlerde bu iddialar Twitter yetkililerinin başlarını bir hayli ağrıtacak gibi görünüyor. Eğer kullanıcılar iddialarını ıspatlayabilirlerse, ki bu kullanıcıların sayısı hiç de az değil, Twitter tazminat ödemek zorunda bile kalabilir.

Kaynak: https://thenextweb.com/twitter/2017/04/11/twitter-delete-united-airlines-tweets/#.tnw_BIeeJUTG

Etiketler: twitter engelleme, twitter ihlali, twitter yasal ihlal

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap