Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?


Teknonce > Teknoloji > Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?
Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkiye'de büyük bir yankı uyandıran Uber nedir? Nasıl kullanılır? Türkiye'de neden yasaklandı?

Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uber, taksi çağırmak için kullanılan ABD menşeeli bir mobil uygulamadır. Yurtdışında yoğun bir kullanıma sahip olan Uber, Türkiye'deki hizmetine İstanbul'da başladı. Fakat Türkiye'deki taksiciler, Uber'in vergi ödemediğini iddia ederek uygulamanın yasaklanmasını istiyorlar. Şirket, yasaklama iddialarıyla uğraşırken bir yandan da Türkiye'de daha fazla alana yayılmaya çalışıyor. Önümüzdeki yaz Çeşme ve Bodrum'da tekne bulma ve çağırma  hizmetlerini de devreye sokmayı planlıyor.Taksicilerin ortaya atmış olduğu vergi ödemiyorlar iddiası şirket tarafından yalanlandı. Bu yalanlamaya rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 şehire Uber şoförlerine ve yolcularına para cezası kesme talimatı gönderdi. Ceza kesilmesinin sebebi "Korsan Taşımacılık" olarak açıklandı.

Uber'i kullanabilmek için önce üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi ister Uber'in resmi sitesinden isterseniz de Android veya iPhone uygulamaları üzerinden oluşturabilirsiniz. 

Yolculuk yapmak istediğinizde hesap bilgilerinizle Uber'e girerek araca hangi noktadan bineceğinizi seçmeniz gerekiyor. Konumunuza göre bir şoför yolculuk talebinizi kabul ediyor ve belirttiğiniz konumdan sizi alıyor. Uber'in en güzel özelliklerinden birisi de daha araç gelmeden yolculuğunuzun ne kadar tutacağını söylemesi. Tabii bunun için uygulama üzerinden varış noktasını seçmeniz gerekmektedir.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise ödemelerin uygulama üzerinden kredi kartıyla yapılıyor olması. Bu sayede üzerinizde nakit para olmasa bile taksiye binebilmenize olanak sağlıyor.

Yolculukta sizinle beraber başka birisi veya birileri de var ise uygulamada ücreti paylaş seçeneğini seçerek ücretin tüm hesaplardan eşit miktarda çekilmesini sağlayabilirsiniz. 

Uber'in, kendisine kesilen tüm cezalara rağmen Türkiye'deki gelişimini devam ettirip ettirmeyeceği ise merak konusu... Bu konuyla ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Etiketler: uber nedir, uber nasıl kullanılır, uber türkiyede neden yasaklandı, uber

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap