Uber Türkiye'ye Geri Mi Dönüyor?


Teknonce > Teknoloji > Uber Türkiye'ye Geri Mi Dönüyor?
Uber Türkiye'ye Geri Mi Dönüyor?

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de erişim engeline takılan ve faaliyetleri durdurulan Uber'e istinaf mahkemesinden iyi haber geldi. İstinaf mahkemesi, ilk derece mahkemesi kararını hatalı bularak Uber'in erişim engelini kaldırdı.

Geçtiğimiz sene taksiciler tarafından ortaya atılan "Uber vergi ödemiyor" iddiası Uber'e erişim engeli getirilmesine sebep olmuştu. Uber bu iddiayı yalanlasa da Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 şehire Uber şoförlerine ve yolcularına para cezası kesme talimatı göndermişti.(İlgili haber için tıklayın.)İstinaf mahkemesi dün aldığı karar ile ilk derece mahkemenin erişim engeli kararını hatalı buldu. 13. Hukuk Dairesi, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin Uber’in XL araçlar ile verdiği hizmetin haksız rekabet oluşturduğu görüşüne katıldı. Daire, “Davalılar tarafından www.uber.com.tr internet sitesi, mobil internet sitesi ve Uber isimli mobil uygulama üzerinden Uber XL isimli hizmetin sunulmasının haksız rekabet oluşturduğunun tespiti ile davalılar tarafından gerçekleştirilen söz konusu haksız rekabet eylemlerinin yasaklanmasına” hükmetti. İlk derece mahkeme tarafından yalnızca Uber XL hizmetine engel getirildiği ve Uber XL ile Uber taksi arasında bir ayrım yapılması gerektiğine karar veren 13. Hukuk Dairesi, Uber’in ubertaksi uygulaması üzerinden sarı taksiler ile hizmet verebileceğine hükmetti.

Uber'in global sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye'ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi UberTaksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul'daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ise verilen kararın yalnızca Uber ile taksi çağırma imkanı verdiğini, kamuoyuna "Uber geri dönüyor" şeklinde yansıtılan açıklamaların doğru olmadığını bildirdi.

Etiketler: uber, uber erişim engeli, uber xl, uber taksi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap