Uber'e Bir Darbe Daha


Teknonce > Teknoloji > Uber'e Bir Darbe Daha
Uber'e Bir Darbe Daha

Günlerdir gündemden düşmeyen ABD menşeeli taksi çağırma uygulaması olan Uber'e bir darbede turizm acentelerinden geldi. Ayrıntılar haberimizde...

Uber'de şoför olarak çalışabilmek için sürücülerin D2 belgesine sahip olması gerekiyor. Yeni yönetmelikle birlikte D2 yetki belgesinin Uber için kullanılmasını engellendi. Bunun ardından D2 yetki  belgesini Uber'e kiralayan turizm acenteleri belgelerini geri çekmeye başladı. Gelen bilgilere göre birkaç gün içerisinde yüzde 30 civarında belgenin geri çekildiği söyleniyor. Salı günü, Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte, Uber tekrar gündeme geldi. Bu değişiklikle Uber’e D2 Turizm Taşıma Belgesi’ni kiralayan turizm acentelerine de ağır cezalar getirildi.D2 belgesinin Uber tarafından kullanıldığının tespit edilmesi halinde, belge sahibi olan turizm firmasına ilk olarak 50 uyarı cezası verilmesi, 2. kez korsan taşımacılık yapıldığı tespit edilirse de D2 belgesinin 2 yıllığına iptal edilmesi kararı alındı. Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME), Uber’in kullandığı Turizm Servis Taşımacılığı Güzergâh İzin Belgesi’yle ilgili de ciddi yaptırımları uygulamaya koydu. İBB tarafından verilen Güzergâh İzin Belgesi’ni korsan taşımacılıkta kullananların belgesi iptal edilecek. Bu yaptırımlarla beraber, Uber’in kullandığı her iki belgeyle ilgili de caydırıcı önlemler alınmış oldu. Turizm acentelerinin D2 belgelerini geri toplaması alınan tedbirlerin gerçekten caydırıcı olduğunu kanıtlar nitelikte.

Son birkaç gün içinde yüzde 30 civarında D2 belgesi Uber'den geri alındı. Yapılan ağır yaptırımlarla birlikte turizm acenteleri de endişeye kapıldı. D2 belgelerinin iptal olması halinde turizm taşımacılık faaliyetlerini de yapamaz hale gelecekler. Bundan dolayı da Uber'e kiraladıkları D2 belgelerini hızla geri topluyorlar. Turizm acenteleri, Uber'e kiraladıkları D2 belgesi için komisyon alıyorlar. Bir araç için alınan komisyon ortalama yıllık 2000 TL.

Etiketler: uber, uber turizm acentaları, d2 belgesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap