Ufkumuzu Açan Voyager'ın Belgeseli Yapıldı


Teknonce > Astronomi > Ufkumuzu Açan Voyager'ın Belgeseli Yapıldı
Ufkumuzu Açan Voyager'ın Belgeseli Yapıldı

1977 yılında uzaya gönderilen ve insanlığa, uzak gezegenlerin ilk yakın görüntülerini ileten Voyager uzay aracının yolculuğunun kırkıncı yılı şerefine bir belgesel yapıldı.

"The Farthest" (En Uzak) ismiyle sahnelenen belgesel New York'ta Tribeca Film Festivali'nde izleyicileriyle buluştu. Yapımcıları İrlandalı olan belgeselin prömiyeri yarına (pazartesi) kadar devam edecek. Belgeselin 23 Ağustos'tan itibaren ise televizyon kanallarında gösterimine izin verilecek.Belgesel'in konu aldığı iki Voyager uydusu, insanlığın ilerleyişi açısından gerçekten önemli iki adım. Bu anlamda belgeselin izlenmesi, astronomiye dair bilgilerinizi gözden geçirmenize de yarayabilir. Voyager 1, uydularımız arasında Güneş Sistemi dışına çıkabilmiş ve yıldızlar arası alana ulaşabilen ilk ve hala tek uzay aracımız. 2012 yılında Güneş Sistemi'nden çıkıp yıldızlar arası bölgeye girmeyi başaran Voyager 1'in üzerinde bulunan altın plakada Güneş Sistemi'mizin detaylı bir haritası ve farklı dillerde selamlama mesajları yer alıyor. Yani bir gün olurda bilmediğimiz bir yerlerde farklı bir gezegenin canlıları bu uyduyu bulursa, onlara yerimizi ve selamımızı ileten altın bir kutuyla uzaydaki hızlı hareketine devam ediyor.

Voyager 2'de Voyager 1'le aynı göreve sahiptir ve yakın bir zamanda fırlatılmıştır. Onun sahip olduğu altın plağın içinde yine aynı şekilde selam mesajları ve yerimizi belirten bir harita bulunur. Bunlarla birlikte Leonardo Da Vinci'nin insan vücut taslağı da Voyager 2'nin kutusuna eklenenlerdendir. 

Bu iki uydu, şimdiye kadar uzak gezegenlerin yakından çekilmiş görüntülerini, Dünya'ya ileten ilk uzay araçlarımız. Görsellikle desteklenen belgeselde de bu noktalara sıkça değiniliyor. Belgeselin Türkiye'deki izleyicileriyle ne zaman buluşacağına dair herhangi bir bilgimiz bulunmuyor. Umarız ki, ülkemizdeki astronomi severler de  yakın bir zaman içinde bu önemli belgeselle buluşurlar.

Etiketler: voyager 1 uzay aracı belgeseli, voyager 2 uzay aracı belgeseli

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap