USB Bellek Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Bilgisayar > USB Bellek Nedir? Ne İşe Yarar?
USB Bellek Nedir? Ne İşe Yarar?

En küçük depolama birimlerinden olan USB bellek nedir? Ne İşe Yarar?

Teknolojik cihazların kendilerine ait dahili depolama kapasiteleri vardır. Fakat günümüzde dosya boyutları büyüdüğünden dolayı dahili depolamalar yetersiz kalmakta. Bundan dolayı da birçok kişi harici depolama birimlerine yönelmektedir. Bu harici depolama birimlerinden biri olan USB bellek nedir? İşte cevabı...

USB Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? USB (Flash) Bellek, verilerin kalıcı olarak depolanabildiği taşınabilir bir depolama birimidir. Küçük boyutları ve yüksek depolama kapasiteleri sayesinde USB bellekler birçok teknoloji sever tarafından  büyük rağbet görmektedir.

USB bellekler, bazı kullanıcılar tarafından bilgisayarlar arası veri aktarımı için kullanılırken, bazı kullanıcılar resim, müzik gibi dosyalarını depolamak için kullanmaktadır.

İlk üretildiklerinde sadece bilgisayarlarda kullanılabilen USB bellekler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte cep telefonu, televizyon, müzik setleri gibi birçok cihazda kullanılabilir hale gelmiştir.

USB Bellek boyutları ilk üretildikleri zaman maksimum 16 GB depolama kapasitesine sahip iken günümüzde 1 TB depolama kapasitesine sahip USB bellekler piyasaya sürülmüştür. Fakat yüksek depolama kapasitesine sahip olan USB belleklerin fiyatları ülkemizde çok yüksek olduğundan dolayı pek tercih edilmezler. Bunun yerine kapasitesine göre fiyatı daha uygun olan harici harddiskler kullanılmaktadır. 

USB Bellek Nasıl Kullanılır?

USB bellekler, bilgisayarda buluna USB portlarına takılırlar. Bilgisayara taktıktan sonra belleğin bilgisayar tarafından okunması beklenir. Bu bekleme süresi bilgisayarınızın hızına göre değişse bile çok uzun değildir. Bilgisayarını belleği okuduktan sonra istediğinin dosyaları sürükle-bırak veya kopyala-yapıştır yöntemiyle USB belleğe ait klasöre atmanız yeterlidir.

USB bellekteki verileri silebilmek için aynı şekilde belleği bilgisayarınıza takmalısınız. Daha sonra silmek istediğiniz dosyaları seçerek "delete" tuşuna basarak veya farenize sağ tıklayıp sil seçeneğine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: usb bellek nedir, usb bellek ne işe yarar, usb bellek nasıl kullanılır, usb bellek, usb bellek boyutları, harici depolama birimleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap