Uzay Aracından Kuzey Işıkları Görüntülendi


Teknonce > Astronomi > Uzay Aracından Kuzey Işıkları Görüntülendi
Uzay Aracından Kuzey Işıkları Görüntülendi

Her yıl binlerce turistin görmek için kutuplardaki ülkelere gittiği kuzey ışıkları, uzay aracının kamerasından görüntülendi. Yayınlanan fotoğraf özellikle astronomi severleri oldukça etkileyecek.

Kuzey ışıkları, uzay aracı Avrupa'nın üzerindeyken görüldü. Bu anı kaçırmayan bir astronot ise muhteşem manzaranın fotoğrafını çekmeyi başardı. Uluslararası uzay istasyonunda görevli Fransız astronot Thomas Pesquet, görevi bilimsel deneyler olan çalışmalar için Dünya'nın yörüngesindeyken bu görüntüyü farketti. Pesquet tarafından kısa bir süre önce paylaşılan fotoğrafın sağ üst köşesinde Aurora Borealis'in bu eşsiz hali açıkça görülüyor. Kuzey Işıkları Nedir ve Nasıl Oluşur?

Güneş'ten gelen parçacıkların Dünya'nın manyetik alanı ile etkileşime girmesi sonucı, kuzey veya güney ışıkları olarak da bilinen Auroras oluşmaktadır. NASA'daki bilim insanlarına göre Güneş, üst atmosfere enerji yüklü parçacıklar göndererek manyetik alanda elektrik akım değişikliklerine neden olabilir. Bu parçacıklar üst atmosferdeki gazlarla etkileşime girdiğinde şarj olmaktadır. Bu enerji elde edildiğinde ise aurora parlamaya başlar. Bunun sonucunda da gökyüzünde zengin mavi ve yeşilimsi renk tonları oluşur. 

Bu, Pesquet'in ISS'den gelen kuzey ışıklarının ilk görüntüleri değildi. Astronot ilk olarak 18 Ocak 2017'de bir auroral görüntü yakaladı. Pesquet, çarpıcı fotoğrafçılığını yapmanın yanı sıra, Avrupa Uzay Ajansı'nın verilerine göre, ISS'de yaklaşık 50 bilimsel deney gerçekleştirdi. Görüntüyü yakaladıktan kısa bir süre sonra da Pesquet'in uzay aracındaki görevi sona erdi ve 2 Haziran'da Dünya'ya döndü. Uzay istasyonu ise yaz boyunca bu ekibin yerine yerleştirilmiş olan üç kişilik farklı bir ekip tarafından işletilecek.

Etiketler: kuzey ışıkları, astronomi, astronot, aurora borealis, güneş, manyetik alan, atmosferdeki gazlar, iss, avrupa uzay ajansı,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap