Uzaydan Gelen Sinyaller Tespit Edildi


Teknonce > Astronomi > Uzaydan Gelen Sinyaller Tespit Edildi
Uzaydan Gelen Sinyaller Tespit Edildi

Araştırmalar, başka gezegenlerde neler olup bittiğini araştırmaya devam ederken, sıkça karşılaşmaya başladığımız uzaydan gelen sinyallere bir yenisi daha eklendi.

Sinyaller, bilim insanı Stephen Hawking ile Rus milyarder Yuri Milner’in Dünya dışındaki bir gezegende yaşam olup olmadığının araştırılması için kurduğu "Breakthrough Listen" projesi kapsamında tespit edildi.  Kurulan teleskop ağının, FRB (fast radio burst) olarak bilinen hızlı radyo dalgaları saptadığı açıklandı. Üstelik tespit edilen sinyaller, 2012 yılında tespit edilen sinyallerle aynı kaynaktan geliyor. 2012 yılında gelen sinyaller, dünyaya 3 milyar ışık yılı uzakta yer alan bir cüce galaksideki bilinmeyen kaynaktan gelen yaklaşık iki düzine FRB saptanmıştı. Sinyallerin geldiği kaynağa "FRB 121102" adı verilmişti. Araştırmayı yürüten astronomlar, son sinyallerin de 2012'dekiyle aynı kaynaktan geldiğini ancak bu kez öncekine kıyasla daha sık ve güçlü biçimde verildiğini açıkladı. 

Bilim insanları sinyallerin kara delikler veya nötron yıldızlarından geliyor olma ihtimalini de değerlendirse de frekansların sıklığı ve gücü Dünya dışında varolan başka bir uygarlıktan sinyal gönderildiğine dair iddialara da temel oluyor. 

Berkeley’in basın bülteninde konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Breakthrough Listen projesinin yöneticilerinden Andrew Siemion, “Bu kaynaktan gelen sinyaller daha önce hiç bu kadar yüksek frekansa ulaşmamıştı.” açıklamasında bulundu.

Gelen bu sinyaller, ilk zamanlarındaki gibi, gizemini koruyor. Sinyallerin tam olarak neyden kaynaklandığı henüz çözülebilmiş değil. 

Etiketler: uzaydan gelen sinyaller, stephan hawking, Yuri Milner, FRB, FRB 121102, astronom, dünya dışında varolan başka bir uygarlık, Breakthrough Listen

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap