Uzayda Yaşam Var Mı?


Teknonce > Astronomi > Uzayda Yaşam Var Mı?
Uzayda Yaşam Var Mı?

Yıllardır tartışılan ve hakkında çokça spekülasyon üretilen bu sorunun cevabı hala merak ediliyor. Uzayda yaşam olması mümkün mü? Uzayda yaşam var mı? Uzayda yaşam araştırmaları ne durumda?

Uzayda Yaşam Var Mı?

Bu soruya verilen cevaplar şekillenirken bilim insanlarının en temel çıkış noktası uzayın büyüklüğüdür. Dünya, Güneş sisteminin küçük bir üyesidir. Güneş Sistemi Samanyolu Galaksisi içinde neredeyse görünmeyecek kadar ufaktır. Samanyolu Galaksisi'nde Dünya ve Güneş gibi milyarlarca gezegen ve yıldız bulunmaktadır. Samanyolu o kadar büyüktür ki, mevcut teknolojimizle ulaşabildiğimiz kısmı son derece sınırlıdır. Bununla birlikte gözlenebilir evrende de Samanyolu Galaksisi gibi milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Gözlenebilir evren diyoruz çünkü bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; "varlık" bizlerin bildiğinden, gördüğünden, algıladığından çok daha büyük ve farklı olabilir. Şimdiki paradigma ve şartlarda bizler evrenin sadece çok sınırlı bir kısmından haberdar olabiliyoruz. Bunun yanında paralel evrenlerle ilgili çalışmaları da birçoğunuz duymuşsunuzdur. Yukarıda anlattığımız evrene benzer milyarlarca daha evren bulunması ihtimali de elbette bilim insanları tarafından değerlendiriliyor. 

Durum böyleyken, uzayda Dünya dışı yaşam formlarına ilişkin bilim insanlarının üzerinde uzlaştığı temel yargılardan biri şu şekildedir: Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda sadece Samanyolu Galaksisi'nde bile Dünya'ya benzer şekilde yaşam koşullarının oluşmasına elverişli milyonlarca gezegen bulunuyor. Yani tahminlere göre Samanyolu Galaksisi'nde kendine has ve yaşamı destekler nitelikte atmosferi olan, bünyesinde yeterince su bulunduran, oksijen seviyesi yaşamın oluşmasına elverişli milyonlarca gezegen bulunuyor.

Bu milyonlarca gezegen dediğimiz, sadece Samanyolu Galaksisi'nde bulunanlar. Samanyolu Galaksisi gibi milyarlarca daha galaksi bulunduğu da düşünüldüğünde, bu kadar geniş bir evrende sadece Dünya'da yaşamın oluşması, birçok astrofizikçiye mantıksız görünmektedir. 

Yaşadığımız dönemin en önemli astrofizikçilerinden Carl Sagan'ın meşhur lafını da burada hatırlatmak gerekir: "Eğer evrende sadece Dünya'da yaşam varsa bu çok büyük bir yer israfı anlamına gelir." Gerçekten de, Samanyolu Galaksisi'ne tepeden bakıldığında Dünya, görülmeyecek kadar ufak. Evrenin genel resmine bakıldığında da aynı durumu Samanyolu Galaksisi için de söylemek mümkün.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, içinde yaşadığımız evren, şu anki donanımımızla gözleyebildiğimiz tek evren. Bazı teorilere göre evrenimiz, geniş evrenler denizinde tek bir damla bile olabilir. Yani bildiğimiz evren, sonsuz evrenler arasında ufak bir nokta olabilir. Varlık sahası, şimdiki bilgimizle bile o kadar büyük. Şu durumda da sadece Dünya'da yaşam olduğunu düşünmek, birçok bilim insanı için kabul edilebilir görünmüyor.

Ancak bir noktayı vurgulamak gerekir ki, bu konu mümkün olduğunca spekülasyonlardan uzak tutulmalı. Bu soruya cevap vermek adına bilim insanlarının yoğun bir çalışması bulunuyor. Çalışmalarının yönteminin doğru olup olmadığı ve bunların sonucunda nelerin olacağı da yine bilimle ilişkili sorunlardır. Bundan dolayı da bilgisizce üretilen söylentilerin insanlığın ilerlemesine hiçbir katkısı olmayacağını da belirtmek gerekir.

Şimdiye kadar uzayda Dünya dışı herhangi bir yaşam formuna ulaşılamadı. Herkes gibi bizler de uzayda yaşam olup olmadığını merak ediyoruz. Ancak birçok bilim insanına göre bu sorunun cevabı önümüzdeki 100 yıl içinde kesinleşecek.

Etiketler: uzayda yaşam, dünya, uzayda yaşam araştırmaları, dünya dışı yaşam

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap