Uzun Süredir Uyuyan Bir Süpervolkan Uyanabilir


Teknonce > Bilim > Uzun Süredir Uyuyan Bir Süpervolkan Uyanabilir
Uzun Süredir Uyuyan Bir Süpervolkan Uyanabilir

En son aktif olduğunda bir hafta boyunca patlayan bu yanardağ yeniden uyanabilir. 

İtalya'daki Ulusal Jeofizik Enstitüsü'nden uzmanlara göre Napoli eteklerinde yer alan ve uzun süredir uyuyan bir süpervolkan uyanıyor olabilir. Mazisi çok eski zamanlara dayanan ve bir süpervolkan olduğu bilinen Campi Flegrei'nin patladığı dönemlere dair de önemli bilgiler var. En son 1538'de patlayan yanardağ bu süre içinde bir dağ oluşumuna sebep oldu. 35.000 yıl önce patladığında ise Buzul Çağı üzerinde önemli etkilerde bulundu. Aynı patlama dönemine ilişkin ise Neandertallerin yok olmasında payının bulunduğu düşünülüyor. Aynı zamanda bu patlama dünya tarihinin son 200.000 yılının gördüğü en büyük volkanik patlama

Campi Flegrei'nin kesinlikle normal bir yanardağ olmadığını vurgulayan uzmanlar, 35.000 yıl önceki patlamanın bölgenin tamamını yerle bir ettiğini ve yedi mil genişliğinde dev bir krater oluşturduğunu hatırlattı. Bu krater, İtalya'nın en büyük üçüncü şehri olan ve 3 milyonun üzerinde insanın yaşadığı Napoli kentinin hemen dışında yer almaktadır.

Bölgede incelemeler yapan uzmanlar Campi Flegrei'nin tekrar ısınmaya başladığını gözlemlediklerini ve içeride artan magmanın Campi Flegrei'nin büyük magma odasını doldurmaya başladığını belirttiler. Süpervolkanın aşağı kısmının doyma noktasına ulaştığı ve biriken magmanın yukarı yönlü hareket etme eğiliminde olduğu söylendi. Biriken magma içerde sıkışan gazla birlikte bir patlamaya yol açarsa, bu patlama gördüğümüz en güçlü volkanik patlama olabilir.

Ancak içerde sıkışan gaz ve buhar ufak sızmalar şeklinde kendini dışarı atabilirse, içerideki magmanın katılaşabileceğini ve süpervolkanın patlamama ihtimalinin de olduğunu söyleyen uzmanlar volkanik hareketlerin bazen öngörülemez bir hal aldığını vurguladı. 

Campi Flegrei'nin durumunun 2012 yılında yeşilden sarıya çevrildiğini hatırlatmakta fayda var. Şu an için hala ciddi ve ani bir patlama tehlikesi bulunmasa da bu eski ve dev yanardağın kıpırdanmaları bilim insanlarının ilgisini bir anda kendisine çekmeye yetti.

Etiketler: süpervolkan, patlama, Campi Flegrei, yanardağ, magma, volkan

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap