Veritabanı Nedir ?


Teknonce > Bilgisayar > Veritabanı Nedir ?
Veritabanı Nedir ?

Veritabanı ( Database ), verilerin düzenli bir şekilde depolandığı sistemlere verilen isimdir. Web siteleri bilgilerini veritabanlarında tutarlar.

Veritabanları sadece web siteleri tarafından değil aynı zamanda üniversiteler, bankalar, kamu kuruluşları gibi kurumsal yerler tarafından da kullanılırlar.Veritabanlarında depolanan verilere çok kısa süre içerisinde erişilebilmesi kullanımını arttırmıştır. Veritabanlarının olmadığı düşünecek olursak veriler dosyalanarak odalarda saklanırdı ve bu durum çok fazla yer harcanmasına sebep olurdu. Fakat veritabanları sayesinde hem depolama alanından hem de zamandan tasarruf etmiş oluruz.

Veritabanı Türleri

Veritabanı, verileri yapılandırma, saklama ve bu verilere ulşama şekillerindeki farklılıklardan dolayı 3e ayrılır.

İlişkisel Veritabanları

En yaygın olarak kullanılan veritabanı türüdür. Access en yaygın olarak kullanılan ilişkisel veritabanıdır. Bu veritabanı türünde veriler, tablolar halinde saklanırlar.

Hiyerarşik Veritabanları

Hiyerarşik veritabanları, bilgileri ağaca benzeyen bir yapıda saklarlar. Esnek bir yapıya sahip olmadığı için kullanıcılar tarafından pek fazla tercih edilmez.

Nesneye Yönelik Veritabanları

Nesneye yönelik veritabanları, ilişkisel veritabanlarına göre daha hızlı işlem yapabilmektedir.

En Çok Kullanılan Veritabanları

MsSQL : Microsoft firmasının ürünü olan bir veritabanıdır. En büyük dezavantajı, sadece Windows üzerinde çalışabilmesidir.

Access : Microsoft firmasının Office programları arasında yer alan ve ücretli bir veritabanıdır.

MySQL : Access'e göre daha güvenli ve ücretsizdir. MsSQL sadece Windows'ta kullanılabilirken MySQL Linux işletim sisteminde de kullanılabilir. En büyük dezavantajı ücretsiz olmasından kaynaklanan destek eksikliğidir.

Oracle : Dünya'nın en güçlü ve güvenilir veritabanı olarak gösterilmektedir, ancak maliyeti çok yüksek olduğundan sadece büyük kurumlar tarafından tercih edilir.

Etiketler: veritabanı,access,mysql,mssql,oracle,ilişkisel veritabanı,nesneye yönelik veritabanları,hiyerarşik veritabanları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap