VGA ve HDMI Nedir?


Teknonce > Bilgisayar > VGA ve HDMI Nedir?
VGA ve HDMI Nedir?

Bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik cihazlar ile kullanılan VGA(Video Graphics Array-Video Grafik Dizini) ve HDMI(High Definition Multimedia Interface-Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü) kablosu nedir? Ne işe yararlar? Ayrıntılar haberimizde...

VGA Kablosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Video Graphics Array-Video Grafik Dizini olan VGA, ilk olarak 1987'de ortaya çıktı. Çıkış tarihi eski olsa da günümüzde üretilen anakart ve ekran kartlarında hala VGA girişi bulunmaktadır. VGA teknolojisi analog sinyallerle çalışır. VGA, kullandığı yüksek frekanslar sayesinde yüksek çözünürlüklere ulaşabilmektedir.Masaüstü veya laptop bilgisayarlar fark etmeksizin VGA girişleri maviyle renklendirilir. Yani masaüstü bilgisayarın kasasında veya laptop'ın yan tarafında bulunan mavi port VGA girişidir. Günümüzde kullandığımız teknoloji VGA değil, SVGA teknolojisidir. Fakat hala SVGA veya VGA girişleri alışkanlıktan dolayı VGA olarak adlandırılmaktadır. VGA teknolojisi yavaş yavaş bitmektedir. Artık VGA girişi yerine yeni üretilen monitör, laptop ve TV’larda yaygın olarak HDMI girişleri kullanılmaktadır.

 

VGA kablosu, üzerinde 15 pin bulunan iki taraflı bir bağlantı kablosudur. Her pin farklı fonksiyona sahiptir ve sağlıklı görüntü alabilmek için tümünün sorunsuz olması gerekir. Kablonun bir ucu kasanın arka kısmında bulunan porta diğer ucuysa monitöre takılır. Eğer kabloda veya portlarda bir problem yoksa sorunsuz bir şekilde görüntü alınır.

HDMI Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı High Definition Multimedia Interface-Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü olan HDMI, ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir kablo türüdür. 2003 yılında geliştirilmiş olan HDMI genellikle HD-DVD, Blu-Ray, bilgisayar, oyun konsolu (Playstation, X-Box), uydu alıcısı gibi cihazları bir televizyona veya bir ekrana bağlamaya yarayan arabirimdir.

VGA teknolojisine göre oldukça yeni bir teknoloji olan HDMI, bir çok avantaja sahip. İğne sayısı ve sırası bakımından DVI ile aynı özelliklere sahip iken en büyük avantajı görüntü ve sesin tek kablo üzerinden sıkıştırma yapılmadan iletilebilmesidir. Yaklaşık 5 Gbps bant genişliği ile HDTV teknolojisini tam destekleyen HDMI bağlantısı lie kayıpsız bir şekilde görüntü ve ses aktarımı mümkün olabilmektedir.

Etiketler: vga kablosu nedir, vga ne işe yarar, hdmi nedir, hdmi ne işe yarar, vga, hdmi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap