Virgin Galaktik, Uzay Turizmine Başlıyor


Teknonce > Astronomi > Virgin Galaktik, Uzay Turizmine Başlıyor
Virgin Galaktik, Uzay Turizmine Başlıyor

Virgin Galactic şirketinin CEO'su Richard Branson önümüzdeki yılın sonuna doğru uzaya turistik gezi faaliyetlerini başlatmak istediklerini duyurdu. Peki siz gitmek isterseniz bunun ne kadara mal olacağını biliyor musunuz?

Branson uzun zamandır altı yolcu ve iki pilotu taşıyacak olan SpaceShipTwo'nun çalışmalarını yürütüyor. 2014 yılındaki test sürüşünde yaşanan olumsuzlukların birçoğunun giderildiğini belirten Branson önümüzdeki yıla kadar uzay aracını tam hazır hale getirmeyi hedefliyor. 2014'te yaşanan kazadan sonra daha temkinli davranan şirket yetkilileri bir sonraki denemenin tam başarıyla tamamlanabilmesi için de yoğun çaba gösteriyor. Virgin Galaktik, Virgin Company içindeki üç koldan biri. Aynı şirkete bağlı Virgin Ventures şirketinin CEO'su ve eski Nasa çalışanlarından George Whitesides Branson'ın beklentilerinin gerçekle uyumlu olduğu kanaatinde ve ona göre de uzaya ticari amaçlı yolculuklar yakın bir zamanda başlayabilir. 

Uzay aracının havalanabilmesi için New Mexico'daki bir üssü kullanmayı planlayan şirketin üssü 220 milyon dolara inşa edildi. Arazi 18.000 dönüm büyüklüğünde. Yakın zamanda üç test uçuşu gerçekleştiren Virgin Galaktik yetkilileri, testlerin daha ne kadar süreceğini ve kaç test daha yapılacağını açıklamasa da deneme sürüşlerinin kısa bir zamanda tamamlanacağını bildirdiler. Hedef, tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra kısa bir süre içinde yolcuları uzay gezisine çıkarmak.

Şirket kendinden o kadar emin ki gezi için ön kayıtları bile almış durumda ve başvurular da devam ediyor. Şimdiye kadar 500 kişinin kayıt yaptırdığı açıklanırken gezinin fiyatı kişi başı 250.000 dolar olarak belirlendi. Uzaya gitme hayaliniz varsa bizce bu fiyat çok da uçuk bir rakam değil. 

Etiketler: uzay aracı, uzaya yolculuk, uzay haberi, uzaya yolculuk ne kadar, uzay yolculuğu maliyeti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap