Virüs Nedir? Çeşitleri nelerdir?


Teknonce > Bilgisayar > Virüs Nedir? Çeşitleri nelerdir?
Virüs Nedir? Çeşitleri nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazlar hayatımızın birer parçası haline geldi. Fakat bu cihazlar virüs olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılımlardan dolayı bazen kullanılamaz hale geliyor. Peki birçok farklı yoldan teknolojik cihazlara sızan ve zarar veren virüs nedir? Virüs çeşitleri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Virüs Nedir?

Bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlara kullanıcının onayı dışında sızarak mevcut kullanıcı dosyalarını, işletim sisteminin bütünlüğünü, erişilebilirliğini, gizliliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımlar virüs olarak adlandırılırlar. Bilgisayar virüsleri genelde e-posta mesajlarından veya internet üzerinden indirilen dosyalar aracılığıyla cihazlara sızarlar. Bundan dolayı tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara ve internet üzerinden indirdiğiniz dosyalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bir bilgisayarda virüs var ise o bilgisayara usb bellek takıldığında, virüs usb belleğe bulaşır. Virüslü usb bellek başka bir bilgisayara takılınca, virüs o bilgisayarada bulaşmış olur. 
 Bilgisayarları virüsten korumanın en iyi yolu güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaktır. Antivirüsler internetten yaptığınız indirmeleri denetler, tarama yaparak bilgisayardaki virüsleri bulur ve o virüsleri silerek bilgisayarınızı korumaya yardımcı olur. 

Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Malicious softwareKötü amaçlı yazılım veya malware bilgisayar sistemlerine zarar vermek, bilgi çalmak veya kullanıcıları rahatsız etmek gibi amaçlarla hazırlanmış yazılımlardır. Genellikle yazılım (software) olarak tanımlanmalarına rağmen bazen basit kodlar halinde de olabilirler. Bazen scumware (kirli yazılım) olarak da ifade edilen kötücül yazılımlar, hemen hemen her programlama veya betik (script) dili ile yazılabilmekte ve birçok farklı dosya türü içinde taşınabilmektedirler.
 

Worms: Ağ bağlantısı sayesinde herhangi bir dosyaya gizlenmek zorunda kalmayan bu virüs, her bilgisayara ağ bağlantısı üzerinden bulaşabilir.


Trojen Horses: Bir program ile bilgisayarınıza yüklenen bu virüs arka planda gizli olarak çalışır ve bilgisayarınızı oldukça zorlar.


Macro: Bilgisayar uygulamaları ve bilgisayar programları ile dosyalara bulaşan makrolara sahip virüslerdir.


Logic Bomb: Mantık Bombaları, herhangi bir programın içerisine yerleştirilen virüs programlarıdır. Önceden belirlenmiş şartlar sağlandığında devreye girerek sisteme sızar. Bombalar, tüm dosyaları ve bilgileri silebilir veya sistemi çökertebilirler. 


Trap doors: Tuzak kapısı ya da arka kapı, bir sistemin yazılımını yapan kişi tarafından, yazılımın içine gizli bir şekilde yerleştirilen bir virüs yazılımıdır.


Exploit: İşletim Sistemleri ve bazı programların açıklarını bulup bu açıkları kötüye kullanma yöntemine “exploit” denmektedir. 


Spyware: İnternette dolaşırken, ziyaret edilen siteleri, bu sitelerin içeriklerini sık kullanılan programları internet üzerinden üreticisine gönderir. İnternette dolaşırken tuzak pencerelere tıklandığında bilgisayara kurulur.


Adware: Sadece kullanıcı ile ilgili bilgileri kullanmazlar aynı zamanda browser ayarlarını değiştirirler. Eğer anlam veremediğiniz reklamlar karşınıza çıkıyorsa ve browserınızın ana sayfası sizin istemediğiniz bir sayfa olarak ayarlanmışsa adware virüsü bulaşmış demektir.


Keylogger: Keylogger, uzak bilgisayara kendi kurulumunu gerçekleştirdikten sonra genellikle kendini hiç belli etmeden çalışmaya başlar ve kaydettiği verileri programlandığı zaman aralıklarında hacker ’a iletir. Genellikle tüm klavye hareketlerini ara hafızasına alır ve transfer eder. Keylogger basitçe sizin klavyeden yaptığınız her vuruşu kaydeden ve bu kayıtları kişisel bilgilerinizi çalmak isteyen kişilere gönderen programlardır. Bu yolla sizin e-mail şifreniz, kredi kartı numaranız gibi hayati önem taşıyan bilgileriniz çalınabilir.


Screenlogger: Keylogger ile aynı temel mantığa dayanır. Fare ile ekranda bir noktaya tıklamanız ile beraber aynı anda screen logger, adeta ekranın tamamının ya da küçük bir bölümünün o anki resmini çekerek bunları internet ortamında sabit bir adrese iletir.


Rootkit: Rootkit; çalışan süreçleri, dosyaları veya sistem bilgilerini işletim sisteminden gizlemek suretiyle varlığını gizlice sürdüren bir program veya programlar grubudur. Amacı yayılmak değil, bulunduğu sistemde varlığını gizlemektir. Önceleri çok kullanıcılı sistemlerde sıradan kullanıcıların yönetim programlarına ve sistem bilgilerine erişimini gizlemek için geliştirilmiş ve kullanılmış olmasına rağmen, kötü niyetli kullanımına da rastlamak mümkündür. Güvenilir bir kaynaktan geldiğine inanılan bir programın üst düzey yetki ile (root gibi) çalıştırılması zararlı bir rootkit 'in sisteme kurulmasına sebep olur. 


Spam: Spam e-posta, telefon, faks gibi elektronik ortamlarda çok sayıda alıcıya aynı anda gönderilen gereksiz veya uygunsuz iletilerdir. En yaygın spam türleri reklamlar ve ilanlardır. 


Telefon çevirici: Çevirmeli telefon bağlantısı yapıldığında, sisteme sızıp sizin izniniz olmadan yurtdışı bağlantılı ücretli telefon araması yaparak, telefon faturanız üzerinden para kazanma yöntemidir. 


Browser Hijacking: Browser hijacking, bazı web siteleri tarafından, sayfalarının ziyaret sayısını arttırmak, kendi web sitelerindeki reklamların yüksek görüntülenme rakamlarına ulaşmasını sağlamak amacıyla web tarayıcınıza yerleştirilen, başlangıç sayfalarını ve arama sayfalarını değiştirebilen küçük bir program ya da registry ayarıdır. 


Blended Threat: Bilgisayar güvenliğinde, virüslerin, solucanların, Truva atlarının ve zararlı kodların birlikteliğiyle başlatılan, yayılan ve sürdürülen saldırıdır. 


MBR virüsü: MBR virüsü bilgisayar hafızasına yerleşir ve kendini bir depolama aygıtının bölümleme tablolarının ya da işletim sistemi yükleme programlarının bulunduğu ilk sektörüne kopyalar. 


Boot sektör virüsü: Boot sektör virüsü, hard disklerin boot sektörüne yerleşir. Ayrıca yapısı itibariyle bilgisayar hafızasına da yerleşebilir. Bilgisayar açılır açılmaz boot sektöründeki virüs hafızaya yerleşir. Bu tarz virüsleri temizlemesi oldukça zordur.


Polymorphic virüs: Her bulaşmada kendini değiştirmektedir. Virüs programları bu virüsü önleyebilmek için tahmin yürütme yoluna dayalı teknolojiler kullanıyorlar. Yani tehlikeli sayılabilecek virüslerdendir.
 

Etiketler: virüs, virüs nedir, virüs çeşitleri nelerdir, kötü amaçlı yazılım

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap