Voyager'daki Türkçe Mesajın Sırrı Nedir?


Teknonce > Astronomi > Voyager'daki Türkçe Mesajın Sırrı Nedir?
Voyager'daki Türkçe Mesajın Sırrı Nedir?

Yıllardır astronomi meraklılarının dinlediği Voyager'daki sesli mesaj dinlenildiği zaman kimilerine komik bile gelmiştir. Voyager'daki Türkçe mesaj ve sırrı nedir? İşte ayrıntıları...

Voyager uzay aracının görevi 40 yılını geride bıraktı. Türkçe'nin de arasında yer aldığı birçok dilde sesli mesaj ve Dünya'nın konumunu taşıyan bir haritayla birlikte uzayın derinliklerine doğru hareketine devam eden uzay aracında Türkiye'nin uzaylılara verdiği mesaj "Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah-ı şerifleriniz hayrolsun." şeklindeydi.Şu anda Dünya'dan 20 milyar kilometre uzakta olan ve tüm hızıyla yoluna devam eden uzay aracındaki bu mesajın sırrı ise yıllar sonra ortaya çıktı. 40 yıl önce kaydedilen bu sesli mesajın Prof. Dr. Peten Ian Kuniholm’a ait olduğu ortaya çıktı. Kaydın neden bu şekilde yapıldığıyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Kuniholm, "1960’larda Robert Kolej’de İngilizce öğretmenliği yapıyordum. Behçet Kemal Çağlar da o sıralarda kolejde edebiyat öğretmeniydi. Behçet Kemal Çağlar’ın beni her sabah selamlama biçimiyle Türkçe bir kayıt yaptım" dedi.

Prof. Dr. Kuniholm, 1949 yılında babasının Ankara’daki görevinden dolayı Türkiye’ye gelmiş ve bir süre burada yaşamış. Kuniholm, şimdi Amerika'nın Maine eyaletinde yaşamını sürdürüyor. Kayıtla ilgili de özellikle Türk kamuoyundan tepkiler aldığını belirten Kuniholm'un bununla ilgili de dikkat çekici bir anısı var. "Daha önce Türkiye’den bir gazeteci bana Voyager’daki selamlamayı böyle söylemek için nereden izin aldığımı sordu. Ben de ABD’de herhangi bir şey söylemek için izin almak gerekmediğini söyledim. Behçet Kemal için böyle bir selamlama yeterince iyiyse benim için de öyledir. Zaten uzayda böyle kurallar olmaz, her şey açıktır” diyen Kuniholm kaydettiği mesajı da bu şekilde savunuyor.

Eğer Voyager beklenmedik bir sorunla karşılaşmazsa, belki de milyarlarca yıl daha yolculuğuna devam edecek ve diğer gezegenlerde yaşam aramaya devam edecek. Eğer uzayda bir medeniyetle karşılaşırsa da Dünya'dan taşıdığı bu mesajı ve Dünya'mızın uzaydaki konumunu belirten bir haritayı onlara iletecek. 

Voyager uzay aracının şimdiye kadar astronomi alanında insanlığa yaptığı katkılar tartışılmaz. Hatırlanacağı gibi Voyager'ın belgeseli bile yapılmıştı. Belgeselle ilgili haberimiz için tıklayınız.

Etiketler: voyager türkçe selamlama, voyager uzay aracı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap