Wana Crypt0r 2.0 Türkiye'yi Vurmaya Başladı


Teknonce > Teknoloji > Wana Crypt0r 2.0 Türkiye'yi Vurmaya Başladı
Wana Crypt0r 2.0 Türkiye'yi Vurmaya Başladı

Birkaç gündür tüm Dünya'da adından söz ettiren Wana Crypt0r 2.0 Türkiye'ye de sızdı. Renault fabrikası çalışmalarını durdurdu.

İlk olarak İngiliz sağlık kuruluşu NHC'ye gerçekleştirilen saldırıyla adını duyduğumuz Wana Crypt0r 2.0 virüsü yayılmaya devam ediyor. Medyada gezen haberlerde virüsün çözümünün bulunduğu yazsa da Dünya devi şiketler, kurum ve kuruluşlar bile virüsten etkilenmeye devam ediyor. İlk olarak Çin ve Rusya'da başlayan saldırılar Dünya genelinde yayılarak devam ediyor. Şimdiki durağı ise Türkiye olabilir.Hatırlanacağı gibi, Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Sayan konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını açıklamıştı. Gelen haberlere göre Bursa'daki Renault fabrikası çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Ancak anlaşıldığı kadarıyla Renault'un yaşadığı bu durum Türkiye'deki ağlardan kaynaklanmıyor. Wana Crypt0r 2.0'ın hedefinde Fransız devi şirketin ana bilgisayarları vardı. Fransa üzerinden sisteme girmeyi başaran virüs, solucan özelliği de gösterdiği için ağ içinde de yayılabiliyor. Bununla ilgili açıklama yapan şirket sözcüsü "Bazı tesislerimizdeki endüstriyel faaliyetleri tedbir amaçlı olarak askıya aldık” dedi. Bu tesisler arasında Renault Türkiye'de yer alıyor. Şirket yetkilileri, saldırıdan etkilenen fabrikaların tam listesini açıklamaktan kaçınıyor. Yani kaç ülkede kaç fabrikanın saldırıdan etkilendiği henüz bilinmiyor. 

Fransız yargısı, konuyla ilgili soruşturma başlatırken, sadece Renault'un değil, Fransa genelinde etkilenen herkesin soruşturma kapsamında yer alacağı gelen haberler arasında. Bu şekliyle Renault, saldırılardan etkilenen ilk büyük Fransız şirketi oldu. Şirketin sorunu nasıl ve ne zaman çözeceği bilinmiyor. Kendileri için en kaygılandırıcı noktalardan biri ise, eğer sorun bir süre daha çözülemezse şirketin uğrayacağı maddi kayıp.

Bununla birlikte Türkiye'de şimdiye kadar virüsen etkilenenlerin sayısı da tam bilinmiyor. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte, söylentilere göre Renault haricinde 300'den fazla bilgisayar saldırılardan etkilendi. Hatırlatmak gerekir ki Wana Crypt0r 2.0 solucan özelliği gösteren bir virüs. Renault gibi kurumsal ve insanların sıkça takip ettiği bir sisteme bulaşması virüsün yayılma sürecini hızlandırabilir. Bu noktada bir kere daha kullanıcılarımıza internet gezintilerinde tedbirli davranmaları gerektiğini hatırlatalım.

Wana Crypt0r 2.0'ın şu ana kadar Dünya genelinde 200.000'den fazla bilgisayara bulaştığı söyleniyor. Bazı hastanelerde ameliyatlar bile yapılamaz duruma geldi.  Amerikalı kargo şirketi FedEx, Almanya demiryolları, İspanya telefon operatörü Telefonica, Garanti Bankası'nın ortağı BBVA ve son olarak Renault saldırılardan etkilenen büyük firmalar arasında. 

Virüs Türkiye'ye Bulaştı!

Antivirüs firması ESET'in araştırmacılarından Lukas Stefanko virüsün Türkiye'ye de bulaştığını belirtti. Burada en büyük faktörün ise Google Play ve Android telefonlar üzerinden gerçekleştilen bankacılık işlemleri olduğu iddia ediliyor. Geçici bir süreliğine de olsa bu platformları kullanırken dikkatli olunmasında fayda var.

Etiketler: Wana Crypt0r 2.0Türkiye, Wana Crypt0r 2.0 renault, Wana Crypt0r 2.0 nhc, Wana Crypt0r 2.0 fedex, Wana Crypt0r 2.0telefonica, Wana Crypt0r 2.0 garanti bankası

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap