Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Dünya'nın Başına Bela Oldu


Teknonce > Teknoloji > Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Dünya'nın Başına Bela Oldu
Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Dünya'nın Başına Bela Oldu

Tüm Dünya Wana Crypt0r 2.0 saldırısıyla çalkalanıyor. Türkiye'nin de içinde yer aldığı birçok ülkede sistemler bir bir çökertiliyor.

Gelen haberlere göre başta Rusya ve Çin olmak üzere toplamda 74 ülke şimdiye kadar saldırılardan etkilendi. Dün akşam saatlerinde İngiltere'nin sağlık sistemini çökerten saldırganlar bir anda tüm Dünya'da kendini duyurmayı başardı.  İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi NHS'ten yapılan açıklamaya göre İngiltere'de birçok kentte sağlık sistemine erişilemezken, saldırılar sebebiyle İngiliz sağlık sistemi veri tabanı çöktü. NHS'e bağlı 20 kurumun saldırılardan etkilendiği açıklandı.Bugün gelmeye devam eden haberler ise saldırıların Dünya genelinde yayılmaya başladığını söylüyor. Wana Crypt0r 2.0 adı verilen virüsle ilgili Türkiye'den de bir açıklama geldi. BTK'nın yaptığı açıklamaya göre Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından gerekli önlemler alındı. Bireysel kullanıcılara da kendi önlemlerini alması gerektiği önerilen açıklamada, özellikle elektronik postalar üzerinden bulaşan bu virüsün, bulaştığı bilgisayarın bağlı olduğu ağdaki diğer bilgisayarları da etkilediğine yer verildi. Türkiye şimdilik saldırılardan az etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. BTK Başkanı Sayan Twitter üzerinden kullanıcılara virüs tarama programlarını güncelleyip sistemlerini taramalarını önerdi. 

Avast tarafından paylaşılan bilgilere göre Türkiye saatiyle dün sabah 9.00 civarında başlayan saldırılar birkaç saat içinde yaklaşık 60.000 bilgisayara ulaşmayı başardı. Virüsten en çok etkilenen sistemler ise İngiltere'nin sağlık kuruluşu NHS ve İspanya telekomünikasyon şirketi Telefonica oldu. Ülkemizde ise yer yer internette yavaşlama ve çeşitli erişim problemleri yaşandı. 

Virüslerden Nasıl Korunuruz?

Saldırıların öncelikli hedefi büyük kurumlar gibi görünse de yine de bireysel kullanıcıların çeşitli tedbirler almasında fayda var. İnternette gezinen bir virüsün belli ağlara yönlendirilmesi ve bireysel kullanıcıları dışarıda bırakması zor bir durum. Herhangi bir kuruma bulaşan virüs, oraya erişmeniz ya da dolaylı da olsa bir bağlantı kurmanız halinde size de bulaşacaktır. Yapılması gereken en önemli şey, eğer yoksa, güncel bir antivirüs programı edinmektir. Bilgisayarınızda bir güvenlik yazılımı bulunmaması halinde internette gezinen virüslerden etkilenmeme ihtimaliniz yok diyebileceğimiz kadar azdır. 

Wana Crypt0r 2.0 Nedir?

Virüsün mantığı temel olarak bilgisayarınıza kayıtlı şifreleri ele geçirme üzerine çalışıyor. Virüs sisteme bulaştığında karşı taraf sistemi ayakta tutan şifreli ve korunmakta olan dosyaları ele geçiriyor ya da çeşitli dosyalarınızı şifreliyor. New York Times'ın iddiasına göre ise bu yöntem ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilmiş bir yöntem. Tam bu notkada saldırıların Çin ve Rusya odaklı olduğunu hatırlatalım.

Bir kere daha bilgisayarınızdaki güvenlik önlemlerinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. İlerleyen zamanlarda konuya dair haberler geldikçe sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Etiketler: WanaCrypt0r 2.0 nedir, WanaCrypt0r 2.0 nasıl korunuruz, siber saldırı, siber savaş

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap