Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Nedir ve Nasıl Korunuruz?


Teknonce > Teknoloji > Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Nedir ve Nasıl Korunuruz?
Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Nedir ve Nasıl Korunuruz?

İki gündür özellikle Çin ve Rusya'da adı sıkça duyulan Wana Crypt0r 2.0 Virüsü nedir, nasıl çalışır, nasıl korunuruz gibi birçok sorunun cevabı haberimizin ayrıntısında.

Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Nedir? Özellikle büyük devletlerin kamu kuruluşlarına yönelik yapılan saldırılarda kullanılan Wana Crypt0r 2.0 virüsü temelde Windows işletim sistemindeki bir açıktan faydalanıyor. Daha farklı yöntemler kullanıp kullanmadıkları ise şu an için bilinmiyor. Virüs sayesinde hackerlar, sızmak istedikleri sisteme girip verileri ya kendi bilgisayarlarına çekiyorlar ya da saldırı gerçekleştirdikleri bilgisayarda sızdıkları dosyaları şifreliyorlar. Bunun sonucunda da kullanıcı, kendi bilgisayarındaki dosyalara erişimi kaybediyor. Dosyaların şifresini alabilmek için de hackerların taleplerini yerine getirmek durumundasınız. İddialara göre hackerlar, internetteki para birimi olan bitcoin ya da İsviçre'deki banka hesaplarına para havale etmenizi istiyorlar. Virüsü silmenin bir diğer yolu da elbette bilgisayara format atmak. Ancak unutulmamalı ki böyle bir durumda siz de ilgili dosyaları kaybetmiş olacaksınız.

Virüsten korunmanın en basit yolu, bilgisayardaki antivirüs sistemlerini etkin ve güncel tutmak. Eğer antivirüs programınız eskiyse yenilemenizi öneriyoruz. Bununla birlikte uzman görüşleri, korsan içeriklerden bir süreliğine de olsa uzak durulması yönünde birleşiyor. Kaynağı belli olmayan içerik ve veriler bu virüsü bilgisayarınıza kolayca taşıyabilir. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Wana Crypt0r 2.0 virüsü genellikle Windows kullanıcılarına bulaşıyor. Özellikle Windows XP ve Windows 8.1'in yanında, güncellenmemiş Windows 10 sürümleri de saldırılardan etkileniyor. Güncel tutulan bu Windows sürümleri için tehlike daha zayıf olsa da özellikle güncellenmemiş sürümler saldırılara daha yoğun şekilde maruz kalıyor. 

Türkiye de şimdiye kadar virüsten etkilenen ülkeler arasında. Özellikle Çin ve Rusya'ya göre çok daha az etkilenmiş olsa da belirtmemiz gerekir ki Wana Crypt0r 2.0 virüsü Türkiye'ye de bulaşmış durumda. Bilişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Sayan'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre ise tehdit için tüm önlemler alınmış durumda. 

Şimdiye kadar 75'ten fazla ülkenin virüsten etkilendiği biliniyor. Özellikle de İngiltere'de sağlık sisteminin çökertilmesi, Wana Crypt0r 2.0 virüsünü bir anda Dünya gündemine oturttu. Antivirüs yazılım üreten şirketlerse virüse dair güncelleştirme çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda yeni bir antivirüs programıyla tanışmamız olası görünüyor.

Etiketler: Wana Crypt0r 2.0 Virüsü Nedir, Wana Crypt0r 2.0 Nasıl Korunuruz, Wana Crypt0r 2.0 windows, Wana Crypt0r 2.0 antivirüs

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap