WannaCry'da Şok Açıklama!


Teknonce > Teknoloji > WannaCry'da Şok Açıklama!
WannaCry'da Şok Açıklama!

Geçtiğimiz hafta Dünya'yı sallayan ve kendilerine Shadow Brokers diyen grup, yeni saldırı dalgalarının geleceğini duyurdu. Açıklanan listede ülkelerin nükleer programlarına ilişkin veriler de var!

Shadow Brokers, çeşitli sistemlere karşı kullanılmak üzere ellerinde çok sayıda yeni verinin bulunduğunu duyurdu. Önümüzdeki zamanlarda bunların bir bir ortaya çıkarılacağını belirten grup, çok sayıda güvenlik açığı keşfettiklerini bildirerek bunları değerlendireceğini belirtti. Shadow Brokers özellikle Haziran ayında ortalığa saçacakları verilerle ilgili tehditlerde bulundu. Yeni dalgalara "wine of month club" (ayın kulüp şarabı) diyen grup, her ay yeni bir dalgayla adını duyuracağını iddia etti. İlk dalga ise, geçtiğimiz günlerde bütün Dünya'yı bir anda kendine kilitleyen WanacCrypt0r 2.0. Bilindiği gibi, piyasaya salınan bu virüs 150'den fazla ülkeyi etkilemiş ve onlarca büyük şirketin sistemlerini kilitlemeyi başarmıştı. Shadow Brokers çeşitli tarayıcılar, cep telefonları ve özellikle Windows 10'un güvenlik açıklarını çözdüğünü iddia ediyor. Grup İran, Çin, Rusya ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarının verilerinin ellerinde olduğunu bildirdi.

Bunun karşılığında talep ettikleri iddia edilen şey ise yine para olarak söyleniyor. Eğer birisi ellerindeki tüm bu verileri alırsa, Shadow Brokers "karanlığına" geri dönecek. 

WanaCry'ın Arkasında Kim Var?

Shadow Brokers grubunun kim ya da kimlerden oluştuğu, neye hizmet ettikleri şu an için çözülebilmiş değil. Ancak kendileriyle ilgili yurtdışı kamuoyunda gezen en önemli söylentilerden biri, grubun hayal kırıklığına uğramış Trump'ın eski taraftarları olduğu yönünde ilerliyor. Görevde kabul edilen idealler, Donald Trump'ın "anti-küreselleşme, anti-sosyalizm, milliyetçilik, tecrit" ve ırkçılık olarak gösteriliyor.

Bununla birlikte özellikle NSA'ya yapılan saldırının, saldırganların sisteminin önemli bir kısmının çözülmesine katkı sağladığı düşünülüyor. NSA'ya yapılan saldırı üzerine yapılan çalışmaların ardından Google, Apple ve Microsoft başka olmak üzere büyük şirketlerin gerekli önlemleri aldığı açıklandı. 

Sistemlerle ilgili düzenlemeler olduğu halde WanaCry saldırılarından etkilenenlerin artması da önlemlere ilişkin soru işaretleri doğuruyor. İlk dalgadaki kadar yoğun olmasa da insanlar hala bu virüsten etkilenmeye devam ediyor. Ancak burada unutulmamalıdır ki teknoloji kullanıcılarının birçoğu, güncellemeleri denetleme konusunda çok da hızlı değiller. Dolayısıyla teknoloji şirketlerinin aldığı tedbirler, özellikle bu tip kullanıcılar için çok da bir anlam ifade etmiyor olabilir. 

Kamuoyunda ise özellikle dev şirketlerin konumları sorgulanmaya başlandı. WanaCry virüsünün ilk ciddi önleminin 22 yaşındaki bir genç tarafından alınması ve yazılımın da aynı kişi tarafından geliştirilmesi, şirketlerin otorite ve icraatlerinin sorgulanmasına yol açtı. Özellikle Avrupa kamuoyuna bakıldığında bu durumun çok açık olduğunu sizlere söylemek isteriz. İnsanlara göre bu savaş, kurumsallığa karşı sıradan insanların verdiği bir bir savaş haline gelebilir. Anlaşılan o ki, önümüzdeki aylarda (eğer biri verileri satın almazsa) bu saldırılar daha çok konuşulacak gibi görünüyor. 

Kaynak: https://techxplore.com/news/2017-05-shadow-brokers-threaten-nsa-hacks.html

Etiketler: shadow brokers, WanacCrypt0r 2.0, Windows 10'un güvenlik açıkları, nükleer program,WanaCry açıklama

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap