WannaCry Durduruldu mu?


Teknonce > Teknoloji > WannaCry Durduruldu mu?
WannaCry Durduruldu mu?

Geçtiğimiz haftadan beri Dünya çapında birçok sistemi etkileyen Wana Crypt0r 2.0 virüsünün ilk sürümüne müdahaleler başladı. Ancak virüsün güncellenmesi ve ikinci sürümünün piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta İngiliz sağlık kuruluşu NHC'ye bulaştıktan sonra tüm Dünya'da adını duyuran ve bu saldırıdan sonra daha birçok kurum ve kuruluşa sızmayı başaran virüs şimdiye kadar 150'den fazla ülkeyi etkiledi. Küresel çapta 10.000'de fazla yapılanmanın virüsten etkilendiği tahmin ediliyor.WannaCry olarak bilinen ve fidye talebi üzerine kurulu olduğu iddia edilen virüse karşın bir yazılım geliştirildi. 10 Dolar karşılığında satışa sunulan yazılımın sahibi ise henüz 22 yaşındaki bir siber güvenlik araştırmacısı. The Guardian'a yaptığı açıklamasında isminin yayınlanmasını istemeyen araştırmacı, virüsü incelediğinde belirsiz bir kaynağa bağlandığını ancak tüm verilerin bu kaynağa odaklandığını kaydetti. Buradan hareket eden genç yazılımcı virüsü durduracak bir antivirüs geliştirmeyi başardı.

Ancak tam bu noktada bir bilgi daha eklememiz gerekiyor. Aynı kişi, bu yazılımın bir işe yaramayacağı kanaatinde. Çünkü kendisi bile bu hafta içinde virüsün güncellenmiş ikinci sürümünün piyasaya sürüleceğine kesin gözüyle bakıyor. Buna gerekçe olarak da virüs aracılığıyla şimdiye kadar toplanan paranın bile yeterli kanıt olacağını öne sürüyor. Gerçekten de, kesin miktar bilinmese de,  Wana Crypt0r 2.0 virüsü üzerinden talep edilen fidyeler birçok kullanıcı tarafından hackerlara ödendi. Tekrar hatırlatmak gerekirse; tek bir kullanıcı için 300 Dolar gibi bir para talep ediliyor. 

Toplanılan paranın yanında, virüsün kodlarında yapılacak ufak değişikliklerin bile yeni sürümü piyasaya sürüp bir süre daha bilgisayarları kilitlemeye yeteceğini söyleyen güvenlik uzmanı, virüsün yeni sürümünün en geç önümüzdeki Pazartesi'ye kadar piyasaya sürüleceğinden neredeyse emin. Nitekim bu uzman haricinde çeşitli çevrelerde de yeni sürüm iddiaları konuşulmaya başlandı. 

Virüs'ün bir diğer önemi ise Microsoft'un virüsten önce yayınladığı yeni güvenlik tedbirlerinin virüsün yayılmasını engelleyememiş olması. İddialara göre Amerikan ordusundan sızdırılan bu virüsün açıkları CIA tarafından biliniyor ancak açıklanmıyor. Bunların Wikileaks belgelerin de yer aldığı da iddialar arasında.

Bu bilgiler arasında kamuoyunda başlayan tartışmalar, devletlerin geliştirdikleri yazılımlarında aynı silah denetimi kadar sıkı bir şekilde denetlenmesi üzerine yoğunlaşmaya başladı. Kurumların yanında binlerce sivilin de etkilendiği bu tür zararlı yazılımlarda gelecekte bizi ne gibi modellerin beklediğini kimse öngöremez. Bu yüzden bazı analistler, en azından devletlerin ürettiği bu tür yazılımların daha sıkı kontrol edilmesi taraftarı.

Etiketler: wanacry güncelleme, wanacry yenileniyor, Wana Crypt0r 2.0 güncelleme, Wana Crypt0r 2.0 yeni sürüm, Wana Crypt0r 2.0 fidye, Wana Crypt0r 2.0 çözümü, Wana Crypt0r 2.0 antivirüs

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap