WannaCry Türkiye'de


Teknonce > Teknoloji > WannaCry Türkiye'de
WannaCry Türkiye'de

Trend Micro, Türkiye'de WannaCry bağlantılı 166 çeşit fidye yazılımı bulunduğunu açıkladı.

Son zamanların en önemli gündemlerinden WannaCry virüsü yayılmaya devam ediyor. NTV'nin haberine göre internet ve bulut güvenlik yazılımı Trend Micro tüm Dünya'da etkili olan WannaCry'la ilgili bir rapor yayınladı. Trend Micro 7 Mayıs'tan itibaren sistemlerde bazı sıradışı hareketler tespit etti. Virüsün kendini duyurduğu 12 Mayıs'a kadar WannaCry'la bağlantılı olarak MS–17–010 güvenlik açığına sızmaya çalışan 18 bin 59 saldırının gerçekleştiği, ancak güvenlik şirketlerinin bunları engellediği duyuruldu. Saldırıların yoğunlaştığı dönemden bu yana 92 bin 141 WannaCry dosyası engellendi. 

Bu dönem içerisinde Türkiye'de ise toplam 166 WanaCry dosyası engellendi. Ancak bu rakam saldırının yoğunlaştığı ülkelerin oldukça gerisinde kaldı. Aynı dönemde Tayvan'da 22 bin 39, Meksika'da 14 bin 462, Japonya'da 13 bin 645 saldırı girişimi engellendi. Saldırılar en çok sağlık, üretim, enerji (petrol ve gaz), teknoloji, gıda ve içecek, eğitim, kamu, medya ve iletişim sektörlerini vurdu. 

Virüsün, bilgisayarlar dışında pos cihazları ve atmlerin de etkilemesi muhtemel. Bununla birlikte virüs 176 farklı dosya türüne odaklanıp bunları kilitleyebiliyor.  Bunlar arasında veri bankaları, multimedya dosyaları, arşiv dosyaları ve Office dokümanları da bulunuyor. 

Fidye yazılımın diğer virüslerden en önemli farkı, aynı ağ içerisindeki bilgisayarlara da bulaşabilmesi. Bir bilgisayara bulaştıktan sonra TCP 445 portunu kullanarak ağdaki diğer bilgisayarlara da bulaşabiliyor. Buradaki temel noktalardan biri, bilgisayarlar kapalı ya da uyku modundeyken virüsün ağda gezinememesi. Şu anda şirketlerin amaçlarından biri de bu portta geliştirmeler yaparak bir güvenlik ağı oluşturmak. 

Özellikle antivirüs ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlandığında kullanıcıların bilgisayarlarını hızla güncellemelerini öneriyoruz. Virüse yeni güncellemeler geleceği söylentileri de göz önünde bulundurulursa, bilgisayarınızı en azından birinci sürümün etkilerinden koruyabilirsiniz. İkinci dalganın nasıl bir tarzda olacağı ve yöntemleri ise şimdilik merak konusu.

Kaynak: ntv.com

Etiketler: wanacry güncelleme, wanacry fidye, wanacry ikinci dalga, wanacry dosya türü, wanacry yazılım

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap