Werner Heisenberg Kimdir? Werner Heisenberg'in Hayatı ve Bilime Katkıları


Teknonce > Bilim > Werner Heisenberg Kimdir? Werner Heisenberg'in Hayatı ve Bilime Katkıları
Werner Heisenberg Kimdir? Werner Heisenberg'in Hayatı ve Bilime Katkıları

Heisenberg Belirsizlik İlkesi'ni bulan ve atom yapısına katkılarından dolayı 1932 yılında fizik dalında Nobel Ödülü'ne layık görülen Alman Fizikçi Werner Heisenberg kimdirHeisenberg Belirsizlik İlkesi nedir? İşte Werner Heisenberg'in bilime katkıları ve hayatı...

Werner Heisenberg Kimdir? Bilime Katkıları ve Hayatı

Asıl adı Karl Werner Heisenberg olan Alman fizikçi, 5 Aralık 1901 tarihinde Würzburg, Almanya'da dünyaya gelmiştir. 1920 yılında Maximilian Gymnasium'dan mezun olan Werner Heisenberg, Universitat München'e başlamıştır. Burada eğitim gördüğü sıralarda fizik üzerine dört araştırma makalesi yazmıştır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra atom fiziğinin önde gelen isimlerinden olan Max Born ve Niels Bohr'un yanında çalışmıştır. 1923 yılında Münih Üniversitesi'nden fizik dalında doktora derecesi almıştır.1924 yılında Niels Bohr'un yanında çalışmak için Kopenhag Üniversitesi Kurumsal Fizik Enstitüsü'ne gitmiştir. Bir dönem kuantum mekaniği üzerine çalışmış daha sonra 1927 yılında Leipzig Üniversitesi'nde profesör olmuştur. 1927'den 1941 senesine kadar Leipzig Üniversitesi'nde kuramsal fizik profesörlüğü yapmıştır. 1942 senesinde Berlin Üniversitesi'nde profesör olmuştur.

Kuantum mekaniğine, matris mekaniği olarak bilinen yeni bir yaklaşım getiren Werner Heisenberg, araştırmaları esnasında hidrojenin alotropik biçimlerinin var olması gerektiği sonucuna varmıştır. Bu alotropların varlığı 1929 yılında kanıtlanmış ve bu buluşundan ötürü 1932 Nobel Fizik Ödülü, Heisenberg'e verilmiştir.

1941 yılında Max Planck Enstitüsü'nün müdürü olan Werner Heisenberg, 1958 yılında atomun içindeki temel parçacıkların yapısını izah eden, birleşik alan teorisinin formülünü ortaya koymuştur.

Alman fizikçi Werner Heisenberg 1 Şubat 1976 tarihinde Münih, Almanya'da hayatını kaybetmiştir.

Heisenberg Belirsizlik İlkesi

Bir elektronun yerini tespit edebilmek için dalga boyu kısa olan ışınlara ihtiyaç vardır. Bu ışınlar da enerji paketlerinden (fotonlardan) ibaret olduğundan, elektrona çarparak onun yerini değiştirirler (Compton Olayı). Elektrona çarparak onu etkilememesi için fotonları çok küçük ve dalga boyu uzun olan ışınların kullanılması gerekir. Bu suretle elektronun hareketinde önemli bir değişme olmayacaktır. Fakat uzun dalgalı ışınlar kuvvetli bir görüntü sağlamadığından, ancak çok belirsiz bir görüntü elde edilir. Şu halde, bir elemanın yerini tespit etmek mümkün değildir. Genel ifadeyle; birbirine bağlı iki büyüklük aynı anda, yüksek duyarlılıkla ölçülemez (birinin ölçülmesindeki duyarlılık arttıkça diğerinin ölçülmesindeki duyarlılık azalır). Enerji-zaman, açısal konum-açısal momentum, konum- momentum bu fiziksel büyüklükler olup, bu iki büyüklüğün ölçüm hatalarının çarpımı Planck sabitine büyükeşittir.

Etiketler: werner heisenberg kimdir, werner heisenberg hayatı, werner heisenberg bilime katkıları, heisenberg belirsizlik ilkesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap