Whatsapp'ta Reklam Dönemi Başlıyor!


Teknonce > Teknoloji > Whatsapp'ta Reklam Dönemi Başlıyor!
Whatsapp'ta Reklam Dönemi Başlıyor!

Dünyanın en popüler mesajlaşma platformu olan Whatsapp, kullanıcılara reklam göstermeye başlayacak. Ayrıntılar haberimizde...

Whatsapp, 2009 yılında piyasaya sunulmuş ve uzun yıllardır mesajlaşma platformları arasında lider konumunda yer alıyor. Reklamsız bir deneyim ve sade arayüzü sayesinde kullanıcıların beğenisini toplayan Whatsapp, artık reklam gösterecek.2012 yılında kullanıcılarına uygulamanın gelir amaçlı kullanılmayacağı ve kullanıcı verilerinin toplanmayacağı konularında söz veren Whatsapp, bugüne kadar bu sözlerinde durmuştu. 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Whatsapp'ı satan alan Facebook, bu sözleri bozdu. 

WhatsApp’a gelecek yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların hikaye paylaştıkları durum kısmında reklamlar gözükecek. Whatsapp'ta reklam gösterilecek olması kullanıcıların Mark Zuckerberg’e ve Facebook’a sinirlenmelerine sebep oldu. Hatta birçok kullanıcı WhatsApp’ın reklam alması durumunda platformu terk edeceklerini söyledi.

Reklam yayınıyla birlikte kullanıcı verilerinin depolanacağı da düşünülüyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Facebook'un kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde paylaşmasından dolayı Mark Zuckerberg ifade vermişti(Ayrıntılı bilgi için tıklayın). Mark Zuckerberg'in ifade verdiği sıralarda Operation Faceblok(Ayrıntılı bilgi için tıklayın.) isimli bir boykot başlatılmıştı. Kullanıcı verileri gizliliği konusunda kullanıcıların gözünde kötü bir yer edinmiş olan Facebook'un Whatsapp'ta reklam yayınlaması ve bu reklamlar aracılığıyla kullanıcı verilerini ihlal etme ihtimali birçok kullanıcının platformu terketmesine sebep olabilir.

Whatsapp'ta reklam gösterilecek olması her ne kadar kullanıcılar tarafından beğenilmese de reklam verenler bu durumdan oldukça memnun. Whatsapp'ta reklam yayınlanmasını sağlayacak olan güncellemenin ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor.

Etiketler: whatsapp, whatsapp reklam

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap