Wikipedia'ya Alternatif Siteler


Teknonce > Teknoloji > Wikipedia'ya Alternatif Siteler
Wikipedia'ya Alternatif Siteler

Kapatılana kadar Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sitelerinden olan Wikipedia'nın Türkiye'de erişime engellenmesinin ardından milyonlarca internet kullanıcısı alternatif internet bilgi kaynakları arıyor. Peki Türkiye'de Wikipedia gibi bilgi edinilebilecek siteler hangileri?

Wikipedia'ya Alternatif Siteler

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi terör örgütleriyle ilişkilendirek içeriklerden ötürü Türkiye'de erişimi engellenen Wikipedia milyonlarca internet kullanıcısının her gün ziyaret edip bilgilendiği sitelerdendi. Uzun bir süre Türkiye'de en çok tıklanan ilk on site arasında yer alan sitenin kapatılmasından sonra Türk mahkemelerine başvuran Wikipedia yetkilileri sonucu bekliyor. Ancak site hakkında hala idari tedbir kararı yürürlükte olduğu için siteye erişilemiyor. Mahkeme sonucuna göre muhtemelen bir uzlaşı gerçekleşecek ve Wikipedia yeniden yayına başlayacak. Ancak bu durumun ne zaman şekilleneceğine dair kimsenin en ufak bir fikri yok.Bu süreç içerisinde gün içinde arama yapan ve çeşitli konularda bilgilenmek isteyen insanların bu bilgilere başka nerelerde erişeceği merak konusu. Wikipedia kuşkusuz internetteki en geniş ansiklopedi ancak yokluğunda kullanıcıların araştırma meraklarını gidermesi için birkaç alternatifi de bilmek gerekiyor. Yeni siteler geldikçe biz de listemizi güncellemeye devam edeceğiz.

Wikipedia'ya Alternatif Siteler

Bunların arasında sayılabilecek sitelerin arasında elbette ekşisözlüğü saymak gerekiyor. Bilgilenmek istediğiniz şeyi google'da ararken yanına ekşisözlük yazmanız halinde sitede yer alan başlığı google aramalarınızda görebilirsiniz. Özellikle ekşi şeyler kısmında sadece bilgilenmeye yönelik birçok içerik bulunuyor. Sözlük kısmında ise sizi rahatsız edebilecek çeşitli içerik ve yorumlarla karşılaşmanız mümkün.

Bunun haricinde www.wikiturk.net kullanılabilecek siteler arasında.  www.bilgiustam.comwww.ilgincbirbilgi.com,  www.bilgibaba.orgwww.ansiklopedim.net yine başvurabileceğiniz sitelerden bazıları. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bilgilenilebilecek sitelere eriştikçe listemizi güncellemeye devam edeceğiz. Siz de site iletişim kısmında bize link önerebilirsiniz. İncelemelerimiz sonucunda listemiz güncellenecektir.

Sıralanan sitelerden bazılarının içerikleri kendi adminleri tarafından oluşturulurken, ekşi sözlük gibi bir kısmı ise kullanıcıların içerikleriyle şekilleniyor. Bilindiği gibi Wikipedia da gönüllü kullanıcıların girdiği içeriklerle kendini geliştiriyordu. Ancak diğer kullanıcıların bir bilgiye itiraz etmesi halinde içerik şüpheli olarak işaretleniyor ve diğer üyelerin de görüşlerine açılıyordu. Ekşi sözlük gibi sitelerde ise böyle bir durum yok. Girdiğiniz içerik aynı şekliyle saklanmaya devam ediyor. Konuyla ilgili farklı fikirler ise konunun altında farklı girişler olarak sıralanıyor. Yani doğru bilgiye ulaşmak için uzun bir süre yazılan entry'leri okumanız ve diğer sitelerle kıyaslamanız gerekebilir. 

Ancak tekrar belirtmek gerekir ki, Wikipedia'nın yerini dolduramayacak olsalar da bilgiden tamamen kopuk olmaktan iyi olduğu kanaatindeyiz.

Etiketler: wikipedia kapatıldı, wikipedia alternatifleri, wikipedia benzeri siteler, internet ansiklopedileri, wikipedia neden yasaklandı, wikipedia gibi siteler, wikipedia alternatifi siteler

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap