Wikipedia'ya Erişim Engellendi!


Teknonce > Teknoloji > Wikipedia'ya Erişim Engellendi!
Wikipedia'ya Erişim Engellendi!

Dünya'nın en büyük sanal ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'den erişim engeli geldi. 

Sabah saatlerinden beri çeşitli forum ve sitelerde kullanıcılar tarafından Wikipedia'ya ulaşamadıkları yönünde söylentiler gelmeye başlamıştı. Sonradan, problemin Wikipedia'nın kendi veri tabanından kaynaklı bir durum olmadığı anlaşıldı. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasına karşın, BTK üzerinden yapılan sorgulardan anlaşılıyor ki; Wikipedia Türkiye'den erişime engellendi. Henüz resmi kanallardan onaylanmamış olsa da, NTV'nin iddiasına göre, Wikipedia'da terör örgütleriyle ilgili Türkiye'nin kabul edemeyeceği bazı maddelerin  bulunması ve ısrarla bu içeriklerin silinmemesi kapatma kararına yol açtı. BTK'nın site sorgu sayfasına wikipedia.org yazılıp sorgulatıldığında şöyle bir yazıyla karşılaşılıyor:

"5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. " (http://internet.btk.gov.tr/sitesorgu/)

Dünya'nın en büyük sanal ansiklopedisi olan Wikipedia, sadece bu gibi içeriklere sahip bir site değil elbette. Bilindiği gibi şu anda internette araştırma yapabilmek için kullanılan en önemli kaynaklardan. Hatta Wikipedia ülkemizde öyle bir hale geldi ki, verilen ödevler bile oradan yapılıyor. Çok yakın bir zamanda bu sorunun çözülmesini ve Wikipedia'nın ülkemizde erişime yeniden açılmasını umuyoruz.

Etiketler: wikipedia, wiki erişim engeli

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Hasan Demir
    29.04.2017 14:29

    Bence bütün wikipedia'nın erişime engellenmesi yanlış. Keşke sadece Türkiye karşıtı bölümleri engelleselermiş. Sayfa linki engelleyebliyorlar

Yorum Yap