Wikipedia'ya Nasıl Girilir?


Teknonce > Teknoloji > Wikipedia'ya Nasıl Girilir?
Wikipedia'ya Nasıl Girilir?

Wikipedia'nın Türkiye'de erişime engellenmesinin ardından birçok kullanıcı aynı soruyu soruyor. Wikipedia'ya nasıl girilir ve Wikipedia yerine hangi siteler kullanılır? İşte Wikipedia'ya alternatif giriş yolu...

Hatırlanacağı gibi bir süre önce Wikipedia Türkiye'de erişime engellenmişti. Gerekçesi de Türkiye hakkında yer alan olumsuz bazı ifadeler olarak gösterilmişti. Şimdi ise Türkiye'den milyonlarca internet kullanıcısı Wikipedia gibi siteleri araştırıyor.Ancak Wikipedia'nın kapatılması internet üzerinden araştırma yapan kullanıcıları ciddi şekilde etkiledi. Dünya'nın en geniş sanal ansiklopedisi olarak gösterilen Wikipedia, öğrencilerden tutun da yetişkinlere kadar birçok araştırmacının vazgeçilmez bilgi kaynağı durumundaydı. Kapatılmasından sonra çeşitli proxy kanalları üzerinden erişen kullanıcılar olsa da hala birçok kullanıcı Wikipedia alternatifi siteleri ya da Wikipedia'ya nasıl girileceğini bilmiyor. Ancak siteye erişmenin aslında çok kolay bir yöntemi var.

Daha önceden yaptığınız gibi, Google'da aramak istediğiniz şeyi arayın. Aradığınız anahtar kelimelerin yanına Wikipedia yazarsanız, wikinin ilgili maddesi aramanızda ilk sırada çıkacaktır. Ardından linke tıklayın. Bildiğiniz gibi siteye girilmiyor ve siz de bu engele takılacaksınız. İşlem ise bu aşamadan sonra başlıyor. Adres çubuğunda gördüğünüz linkte www. dan sonra bir 0 (sıfır) koyun. (Örnek https://www.0wikipedia.org/) Bunun ardından tekrar Enter'a bastığınızda Wikipedia'da aradığınız ve istediğiniz maddeye kolaylıkla girebilirsiniz. 

Wikipedia'nın normal yollarla kullanıcılara ne zaman açılacağı ise ayrı bir merak konusu. Bilindiği gibi dev ansiklopedi, kullanıcıların girdiği maddelerle oluşturuluyor. Eğer yanlış olduğu düşünülen bir madde varsa kullanıcılar tarafından maddenin tartışmalı olduğu ibaresi ekleniyor ve yeterince kullanıcının aynı şeyi yapması halinde de madde kaldırılıyor. 

Umuyoruz ki Wikipedia ile olan sorunlar bir an önce çözülür ve kullanıcılar bir an önce normal yollarla sisteme erişim sağlarlar. 

Etiketler: wikipedia'ya nasıl girilir, wikipedia alternatif giriş, wikipedia erişim engeli, wikipedia giriş, wikipedia yerine hangi siteler, wikipedia gibi siteler

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap