Wilhelm Röntgen Kimdir? Röntgen'in Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Wilhelm Röntgen Kimdir? Röntgen'in Hayatı ve Buluşları
Wilhelm Röntgen Kimdir? Röntgen'in Hayatı ve Buluşları

Bilim tarihinin önemli isimlerinden Nobel Fizik Ödülünün sahibi Wilhelm Röntgen kimdir? Wilhem Röntgen'in yaptığı çalışmalar, buluşları ve ödülleri nelerdir? İşte cevapları...

Wilhelm Röntgen Kimdir? Wilhelm Röntgen'in Hayatı

1845'te Prusya-Remscheid'in Lennep şehrinde dünyaya gelen Wilhelm Röntgen'in çocukluğu Hollanda ve İsviçre'de geçti. 1865 yılında girmeyi başardığı Zürih Politeknik Üniversitesi'nde eğitim gördü ve 1868'de makine mühendisi olarak mezun oldu. 1869'da doktorasını da veren Röntgen, mezuniyetinden sonra 1876'da Strazburg'da, 1879'da Giessen'de ve 1888 yılında da Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak görevlerde bulundu. 1900'e gelindiğinde Röntgen, Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne atandı ve yeni Fizik Enstitüsü'nün yöneticisi oldu. 1923'te 1. Dünya Savaşı'nın Avrupa'da yol açtığı yüksek enflasyon dolayısıyla maddi sıkıntılar içinde Münih'te hayatını kaybetti.

Wilhem Röntgen'in Yaptığı Çalışmalar ve Buluşları

Wilhelm Röntgen üniversitelerdeki görevlerinin yanında, kendi bireysel çalışma ve araştırmalarını da sürdürdü. 1885'te bir akımla, kutuplanmış bir geçirgen hareketinin aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. Bunu takip eden yıllarda o zamanki çoğu araştırmacı gibi Röntgen de katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans'ı inceliyordu.  "Crookes tüpü" adlı boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrottan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışmaktaydı. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları oluşturduğunu farketti. 

8 Kasım 1895'te bu deneyi daha farklı bir şekilde gerçekleştirmek istedi. Tüpü siyah bir kartonla kaplayıp ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı da karanlık bir hale getirdi. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kâğıtta bir parlama fark etti. Daha sonra deneyi tekrarlayınca aynı olayın aynı şekilde meydana geldiğini gözlemledi. Elde ettiği bu ışını mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve matematikte o zaman da bilinmeyeni ifade etmek için kullanılan X harfinden esinlenip bu ışına "X ışını" ismini verdi. Bugün "Röntgen ışınları" olarak bilinen bu ışınlar, Röntgen'in X ışınları dediği buluştu.

Bilinen ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyler sonucunda gerçekleştiren Röntgen, 28 Aralık 1895'te bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu. Ancak yaptığı deneyler sırasında elini kullanan Röntgen, bu ışının zararlarını da bilmediği için, ilerleyen yıllarda parmaklarını kaybetti. 1912 yılına kadar olayın bilimsel açıklaması yapılamadı. Röntgen'in bu buluşu tıp ve biyoloji dünyasında heyecanla karşılandı ve kendisi modern bilimin kuruluşunda önemli bilim insanları arasında kabul edildi.

Wilhelm Röntgen, 1901 Nobel Fizik Ödülü'nün sahibidir.

Kaynak: Wikipedia

Etiketler: wilhelm röntgen hayatı, wilhelm eöntgen kimdir, wilhelm röntgen yaptığı çalışmalar, wilhelm röntgen buluş, wilhelm röntgen ödül

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap