Wilhelm Wundt Kimdir? Eserleri ve Hayatı


Teknonce > Bilim > Wilhelm Wundt Kimdir? Eserleri ve Hayatı
Wilhelm Wundt Kimdir? Eserleri ve Hayatı

Modern psikolojinin babası olarak bilinen Alman fizyolog, psikolog, filozof, profesör ve tıp doktoru Wilhelm Wundt kimdir? İşte eserleri ve hayatı...

Wilhelm Wundt Kimdir? Wilhelm Wundt'un Kısaca Hayatı

Wilhelm Wundt, 16 Ağustos 1832'de Almanya'da dünyaya gelmiştir. Okul yıllarında başarısız bir öğrenci olmasına rağmen sürekli kitap okumuş ve bilimsel aktivitelere ilgi duymuştur. Wilhelm Wundt eğitimini papaz olan babasının asistanından almıştır. Babasının asistanı mahalleden taşınınca Wilhelm Wundt onunla gitmek istemiş ve on üç yaşına kadar babasının asistanıyla yaşamıştır. Lisedeki ilk senesinde sınıfta kalan Wilhelm Wundt, okula pek ilgi duymasa da üniversite çağına geldiğinde doktor olmaya karar vermiştir. Tübingen Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaya başlamış fakat sıkıldığı için Heildelberg Üniversitesi kimya bölümüne geçmiştir.Heildelberg Üniversitesi'nde anatomi, fizyoloji, kimya ve ilaç dersleri almış ve ilk laboratuvar çalışmalarını yapmıştır. İdrarının bileşimindeki tuzun eksikliğinin etkisini araştıran bu çalışması yayınlanmıştır. O dönemlerde laboratuvar olmadığı için hayvanlarla ilgili çalışmalarını annesinin mutfağında gerçekleştirmiştir. 1855 yılında Heildelberg Üniversitesi'nde doçentlik süreci başlamış ve 1858 yılında Hermann von Helmholtz'un asistanı olmuştur. 1864 yılında yardımcı profesör olmuş ve 1867 yılında ilk fizyolojik psikoloji dersini vermiştir. 

Wilhelm Wundt’un deneysel bir bilim olarak psikolojiyle ilgili ilk fikirleri "Duyusal Algılama Teorilerine Katkıları" adlı kitabında yer almıştır. Thedor Fechner’in Elementler(1860) adlı kitabıyla Wundt’un bu çalışmaları yeni bilimin literatür alanındaki doğuşu olarak düşünülmüştür. İkinci kitabı da "İnsan ve Hayvan Zihinleri Üzerine Dersler"dir. Bu kitap, zihnin deneysel yollarla çalışılmasını ele alan bir kitaptır. Bir diğer kitabı olan ‘Fizyolojik Psikolojinin İlkeleri’ 1873-1874 yıllarında iki cilt halinde basılmıştır. Bu kitap psikolojinin bir laboratuvar bilimi olarak resmen kurulmasını sağlamıştır. Fizyolojik kelimesi Almanca’da deneysel kelimesinin eş anlamlısıdır. Aslında Wilhelm Wundt fizyolojik psikolojiyi değil deneysel psikolojiyi yazıp öğretiyordu.

Wilhelm Wundt, 1879 yılında psikolojinin felsefeden ayrı bir bilim olarak kurulmasını sağlayan laboratuvarı Almanya'nın Leipzig kentinde kurmuştur. Kurduğu laboratuvar ile modern psikolojinin babası olarak kabul edilmektedir.  Kontrollü laboratuvar koşullarında insan zihnini araştırmaya çalışmıştır. İlk çalışmalarında hocası Hermann Von Helmholtz’un izinden gitmiş ve duyu algılamasıyla ilgili çalışmalar yapmıştır.

Eserleri

  • Kas Hareketleri Kuramı
  • Duyusal Algılama Teorisine Katkılar 
  • İnsan ve Hayvan Zihinleri Üzerine Dersler 
  • Fizyolojik Psikolojinin İlkeleri
  • Mantık 
  • Psikolojinin Anahatları 
  • Felsefe sistemi 
  • Halk Psikolojisi 
  • Yaşanılmış ve Tanınmışlar
Etiketler: wilhelm wundt kimdir, wilhelm wundt kısaca hayatı, wilhelm wundt eserleri, modern psikolojinin babası

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap