WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?
WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

Genel kamu lisansına sahip olan bir içerik yönetim sistemi olan WordPress nedir? WordPress ne işe yarar? WordPress Özellikleri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

WordPress Nedir? WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress, GPL (General Public License- Genel Kamu Lisansı) lisanslı, PHP yazılım dili ve MySQL veritabanı kullanılarak oluşturulmuş olan kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı olarak kabul edilen WordPress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)'dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olarak kullanılabilmektedir. Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları oldukça hızlıdır. WordPress yeni bir yazılım olsa da kökleri ve gelişimi 2001'e kadar uzanmaktadır.WordPress'in ilk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça da WordPress daha da kullanışlı hale getirilmek için sürekli geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam etmektedir. İlk çıkışı bir blog alt yapısı olsa da günümüzde artık WordPress ile sadece blog değil, haber, e-ticaret, sosyal medya, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri dahi kurulabilmektedir. Türkiye'deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan birçok site WordPress kullanarak oluşturulmuştur. 

WordPress Özellikleri Nelerdir?

WordPress güçlü bir kişisel yayım platformudur ve internette bir yayımcı olarak kullanıcının tecrübesini mümkün olduğu kadar çekici hale getirmek için tasarlanmış özellikler ile gelmektedir. Özgürce dağıtımı yapılan, standart, hızlı, hafif ve kişisel ayarlarıyla ve tamamen istenilen özelliklere göre değiştirilebilir çekirdeğiyle bir yayım platformu sunmaktadır. Bunun yanında her kullanıcı kendi ihtiyaçları ve kodlama bilgisi doğrultusunda temalar üretip kullanabilmektedir. Bu alanda WordPress, rakiplerine göre oldukça başarılı ve zengindir.

WordPress'in en büyük özelliklerinden bir tanesi, çok iyi ve geniş kapsamlı dokümantasyona ve oldukça kalabalık ve kişilerin her türlü sorun ve sorularına cevap bulabileceği forumlarının ve kaynakların bulunmasıdır.

WordPress, içerisinde barındırdığı birçok eklenti (En iyi WordPress eklentileri için tıklayın.) ile kullanıcıların web sitelerini daha kullanışlı hale getirmesini kolaylaştırmaktadır. Yazılım bilgisine sahip olmayan kişiler bile eklentiler aracılığıyla web sitelerini oldukça kullanışlı hale getirebilirler.

Daha önce sizlerle paylaştığımız WordPress ile site yapımı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: wordpress nedir, wordpress ne işe yarar, wordpress özellikleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap