Wordpress ile Site Yapımı


Teknonce > Bilgisayar > Wordpress ile Site Yapımı
Wordpress ile Site Yapımı

Site yaparken en çok kullanılan hazır sistemlerden birisi olan Wordpress sayesinde birkaç saat içerisinde bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Wordpress ile bir sitenin nasıl yapılacağını anlatmadan önce Wordpress'in ne olduğu hakkında biraz bilgi vererek başlayalım.Wordpress Nedir ?

İnternet aleminin %27lik kısmını elinde bulunduran Wordpress, web sitesi yapmak için kullanılan hazır bir sistemdir. Bu sistemi kullanabilmek için herhangi bir programlama diline ihtiyaç duymazsınız. İçerisinde birçok eklenti barındıran Wordpress neredeyse tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliğe sahiptir. Kolay kullanılabilir olması, zamandan kazanç sağlaması, güvenilir olması, ücretsiz olması gibi sebepler Wordpress'in en çok kullanılan hazır sistemler arasında yer almasını sağlamıştır.

Temel olarak Php yazılım dili ve MySQL veritabanını kullanan Wordpress, internet dünyasının gelişimine azımsanmayacak bir katkıda bulunmuştur. Dünya'da yaklaşık olarak 70 milyona yakın web sitesi Wordpress altyapısını kullanmaktadır.


Wordpress Kullanarak Site yapımı


Web sitenizi oluşturabilmek için atmanız gereken ilk adım bir domain(alan adı) ve hosting almak olacaktır. Fakat Wordpress'in alt yapısını Php ve MySQL oluşturduğundan dolayı Linux tabanlı bir hosting Windows tabanlı bir hostinge göre daha çok işinize yarayacaktır. Linux tabanlı bir hosting kullandığınız takdirde siteniz daha hızlı ve daha stabil bir şekilde çalışır. 


Burada anlatacağımız işlemleri uygulayabilmeniz için hostinginizin Cpanelinin nasıl kullanıldığını biliyor olmanız gerekir. Çünkü veritabanını kurmak ve dosyalarınızı hostinginize yükleyebilmek için bu panele ihtiyacınız olacaktır. Wordpress kullanımına başlamak için (indirmek için tıklayınız.) adresinden rar dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra indirdiğiniz dosyaları Cpanel File manager (dosya yöneticisi) üzerinden Public_html klasörüne yüklemelisiniz. 


 


 


Yüklediğiniz dosyalar içerisinde varsayılan olarak gelen 3 tane tema bulunmaktadır. Yeni bir tema kullanmak isterseniz temayı indirdikten sonra wp-content klasörü içinde bulunan themes klasörüne temanızı ekleyebilirsiniz. 

Dosyalarınızı attıktan sonra sıra bir veritabanı oluşturmaya geldi. Bunun için Cpanel'de phpMyAdmin seçeneğine tıklamalısınız. MySQL açıldıktan sonra siteniz için gerekli olan tabloları içinde barındıran bir veritabanı hazırlamanız gerekir.

Bu işlemlerden sonra tarayıcınızda sitenizi açınca karşınıza gelecek olan pencerede "Yapılandırma Dosyası Yarat" düğmesine basarak devam edebilirsiniz. Bir sonraki sayfada ise "Devam Edebilirsiniz" butonuna basmanız gerekmektedir. Bu sayfalardan sonra veritabanı bilgilerinizi girmeniz için bir form gelecektir. Buraya veritabanı bilgilerini ( veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı parolasını  ) girerek göndere basıp devam ediyoruz. Sitemizin veritabanı bağlantısını bu şekilde kurmuş olduk. Daha sonra önümüze "Şimdi Kuruluma Başlayabilirsiniz" seçeneğini bulunduran sayfa gelecektir. Bu butona bastıktan sonra site ile ilgili bilgileri ( sitenizin giriş şifresini, kullanıcı adını, site başlığını girin) gireceğimiz bir formla karşılaşacağız. Bilgileri girdikten sonra "Wordpressi kur " butonuna basarak kurulumu bitirmiş oluyoruz.


Sisteme giriş yapabilmek için siteadresi.com/wp-admin adresine girmeniz ve karşınıza gelecek olan giriş paneline bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Buraya kadar olan tüm işlemler basit bir wordpress sitesinin nasıl kurulacağını anlatmaktaydı. Tabiki site üzerinde yapılabilecek işlemler bunlarla sınırlı değil. Özellikle kullanacağınız çeşitli hazır Wordpress eklentileriyle sitenizi geliştirebilirsiniz. Nitekim şu anda popüler olan ve Wordpress kullanan sitelerin sayısı hiç de az değil.

Etiketler: wordpress site yapımı,linux,phpmyadmin,hosting,domain,wordpress eklentileri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap