Wright Kardeşlerin Kısaca Hayatları, Buluş ve İcatları


Teknonce > Teknoloji > Wright Kardeşlerin Kısaca Hayatları, Buluş ve İcatları
Wright Kardeşlerin Kısaca Hayatları, Buluş ve İcatları

Wright kardeşlerin icatları nelerdir? Wright kardeşler uçağı nasıl buldu? İşte kısaca Wright kardeşlerin hayatı...

Wright Kardeşler Kimdir? Wright Kardeşlerin Hayatı

Wright kardeşlerden Wilbur Wright, 1867’de, kardeşi Orville Wirght ise 1871’de dünyaya geldi. Yüksek eğitimi olmamasına rağmen anneleri fizik ve mekanik alanlarında bilgili bir kadındı. Bunu el becerileriyle de birleştirince, Wright kardeşler çocukluklarından beri bir şeyler tasarlayıp bunu uygulamaya geçirebilen bir aile ortamında büyüdüler. Babaları ise üniversite eğitimi almış ve Birleşik Brethren Kilisesi’nde yönetici olan bir entelektüeldi. Evde hem annenin hem de babanın kitaplığı olunca Wright kardeşler hem teorik hem de pratik açıdan kendilerini geliştirme imkanı buldular.1878 yılında babaları seyahatten dönerken çocuklara getirdiği bir oyuncak Wright kardeşlerin hayatına yön verir. Gelen oyuncak Alphonse Pénaud’un çalışmalarından esinlenerek yapılan ve helikoptere benzeyen uçan bir aracın küçük bir modelidir. Alphonse Pénaud modelin gerçek halini, büyüğünü de yapmıştır ancak uzun süreli bir uçuşa eriştirememiştir.

Wright Kardeşlerin Buluş Ve İcatları

Evde bu tarz uğraşlarla yetişen Wright kardeşler 1889'da bir baskı makinesi imal etmeyi başararak gazete çıkarmaya başlarlar. Ancak bu işleri bekledikleri gibi gitmez. Herhangi bir yüksek tahsil yapmamış olan kardeşler, bunun ardından bisiklet satış ve tamiri gibi işler yapan bir dükkan açıp iki ayrı modelde bisiklet üretirler. Bunlar, müşterilerin özel sipariş verdiği el yapımı iki bisiklettir. 1896 yılına gelindiğinde Alman öncü planör pilotu Otto Lilienthal, kuşa benzeyen bir makineyle uçarken, motor durur ve hayatını kaybeder. Bu trajedinin duyulması, Wright kardeşlerin de hayatını değiştirir.

Wright Kardeşler Uçağı Nasıl Buldu?

1890 yılında uçuş üzerine araştırmalara başlayan Wright kardeşler Alman mühendisi Otto Lilienthal’in çalışmalarını inceleyerek işe koyulurlar. İleri düzey bir eğitim almadıkları için teorileri çok güçlü olmasa da, yaptıkları yüzlerce deneme, her seferinde bir başka eksikliği farketmelerini ve oradaki açığı kapatmalarını sağlar. Yani esas yöntemleri deneme yanılmadır. 1899'da Wright kardeşler, uçuş denemeleri yapabilecekleri alanlar aramaya başlarlar. Amerikan Meteoroloji Dairesi'yle yazışmalar yapan kardeşler, hem az rüzgarlı, hem de zemini kum olan boş bir bölgenin olduğunu öğrenirler.

1900 yılında Wright Kardeşler, Kitty Hawk’ta planör denemelerine başlarlar. Önce bir uçurtma gibi tasarladıkları planörü denedikten sonra bunun büyük ölçeklisini yaparlar. 1902 yılına kadar aralıklarla birçok deneme gerçekleştirirler. Sıradaki aşama ise, bir motor bulmaktır. Ancak bu tasarımlarına motor üretecek bir firma bulamazlar ve altı haftalık bir uğraş sonucunda oldukça hafif bir motor üretirler. Yani aslında ilk uçak pervanesi de Wright kardeşler tarafından bulunmuştur.

17 Aralık 1903’te Orwille Wright ilk denemesinde 12 saniye havada kalır ve 37 metre yol kateder. Denemeleri sürdüren kardeşler, aynı günün sonunda 59 saniyeye çıkar ve 280 metrelik bir yol almayı başarırlar. Denemelerini yaptıkları bu uçağın tasarımı ise oldukça basittir. Uçaklarında yalnızca bir çift kanat, yükseliş dümeni (elevator) ve istikamet dümeni (rudder) bulunmaktadır. Gövdesinde de bunları bir arada tutan bir çubuk bulunur. 

Bu deneme yanılmalar arttıkça Wright kardeşler bu tasarımlarını her geçen gün geliştirirler. Her yeni denemelerinde havada kalma süresi ve katettikleri mesafe daha uzundur. Ancak bir denemelerinde Teğmen Thomas Selfridge, Wright Kardeşler’in uçağını değerlendirmek için Orville Wright ile beraber bir uçuş yapar. Motor pervanelerinin birinin kırılmasının ardından uçak kontrolden çıkar ve Teğmen Thomas Selfridge hayatını kaybeder. Orville Wright’ın ise bacağı ve kaburgaları kırılır ve yaralı olarak kurtulur.

Ancak bu da Wright kardeşleri yıldırmaz ve çalışmaları sürer. En sonunda Amerika'dan buldukları desteklerin de sonucunda uçaklar artık mümkün en az sorunla uçmaya başlar.

Etiketler: wright kardeşler hayatı, wright kardeşler uçağı nasıl buldu, wright kardeşler buluşları, wright kardeşler icatları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. güzel
    09.05.2019 13:02

    cok iyi

Yorum Yap