Yakınımızda Güneş Sistemimize Benzer Bir Sistem Bulundu


Teknonce > Astronomi > Yakınımızda Güneş Sistemimize Benzer Bir Sistem Bulundu
Yakınımızda Güneş Sistemimize Benzer Bir Sistem Bulundu

Sadece 10.5 ışık yılı uzağımızda bulunan ve yeni keşfedilen bir sistem Dünya'mızın bağlı olduğu Güneş Sistemi'ne çok benziyor.

NASA'nın 100 inçlik Sofia (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) teleskobundan yakalanan bu yeni sistem Epsilon Eridani olarak adlandırıldı. Epsilon Eridani aynı Güneş Sistemimizin sahip olduğu gibi bir asteroid kemerine sahip. Yani bu sistemin de etrafında birçok asteroid, sistemin çekim gücünün etkisiyle Güneş'in yörüngesinde bir çember çizerek geziniyor. Bu durumun, gezegenlerin yıldızların etrafında dönerek nasıl şekillendiğini anlamak için önemli bir fırsat olduğunu belirten araştırmacılar sistemin yakınlığından dolayı gözlemlerin de daha net olacağını söylüyorlar. Daha önceki gözlemlerde, Epsilon Eridani'de asteroid yığınlarının arasında bir de "Epsilon Eridani B" adı verilen büyük bir gezegen keşfedilmişti. Sonradan yapılan araştırmalar Epsilon Eridani B hakkında da daha fazla bilgi sundu. Buna göre Epsilon Eridani B aynı Jüpiter gibi bir gaz devi ve kendi Güneş'ine olan uzaklığı da Jüpiter'in Güneş'imize olan uzaklığıyla hemen hemen aynı. Yani o da kendi yıldızının dış yörüngesinde. 

Arizona Üniversitesi'nden gökbilimci Kate Su tarafından yürütülen ve kısa süre önce yayınlanan bu çalışmaya göre yıldızın etrafındaki asteroid kuşağı bizimkiyle kıyaslandığında biraz daha dar kalıyor. Hareket tarzı ve sahip olduğu maddeler itibariyle de Dünya'mızın yer aldığı Güneş Sistemi'nin oluşum zamanlarına da oldukça benziyor. 

Sofia aracılığıyla bu sistemin sıcaklığından kaynaklanan kızılötesi emisyonlar daha ayrıntılı incelendiğinde Epsilon Eridani hakkında daha fazla veriye erişildi. Buradan çıkan sonuçlara göre de bizim sistemimizin oldukça genç hali olduğu anlaşılan Epsilon Eridani Sistemi milyonlarca yıl sonra Dünya benzeri gezegenler üretebilecek malzeme yoğunluğuna sahip.

Henüz oluşum evresinde olduğu için sistemin merkezi ve etrafında dönen gezegenler bir hayli sıcak. Kendi sistemimiz üzerinde şimdiye kadar yapılan araştırmalar, bir zamanlar bizim yıldızımız olan Güneş ve etrafında dönen cisimlerin de aynı evreden geçtiğini söylüyor.

Gökbilimciler, çalışmaların ilerletilmesiyle Güneş Sistemi ve Dünya'mızın oluşum evrelerini daha iyi kavramayı umuyorlar: Yakın zamanda yapılan birçok yeni astronomik keşif gibi Epsilon Eridani de önümüzdeki yılların en çok araştırılan sistemleri arasında yer alabilir.  

Etiketler: epsilon eridani, güneş sistemi, yeni bulunan gezegenler, ışık yılı, güneş, sofia teleskobu, dünya, Nasa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap