Yandex Nedir?


Teknonce > Teknoloji > Yandex Nedir?
Yandex Nedir?

Rusya'nın pazar payı bakımından en büyük arama motorunun sahibi (%57,4 pazar payı) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi olan Rus BT şirketi Yandex Nedir? Yandex ürünleri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Yandex Nedir? 

Yandex, Rusya'nın pazar payı bakımından en büyük arama motorunun sahibi (%57,4 pazar payı) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi olan Rus BT şirketidir. Kullanıcıların sorularına doğrudan veya dolaylı cevap verebilmek şirketin temel amaçlarından biridir. Şirketin resmi sitesi olan Yandex.ru, Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur.Yandex, tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vermektedir. Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir. Tamamen Yandex’e ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez Bölgesi'nde ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir.

Yandex, 30 Mart 2015'den itibaren Mozilla Firefox'un ve 13 Ekim 2015'ten itibaren Microsoft Edge'in Türkiye için varsayılan arama motoru oldu.

Yandex Nedir? Yandex Ürünleri

Rus BT şirketi Yandex, tıpkı Google gibi kullanıcılara farklı alanlarda hizmet sunmaktadır. İşte Yandex ürünleri...

Yandex Mail

Yandex.MailYandex tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir e-posta servisidir. Servis 26 Haziran 2000 tarihinde kullanıma açıldı. Spam koruması sayesinde, otomatik spam filtrelemesi yapan serviste, ayrıca antivirüs programı yardımıyla e-postalar içinde virüs taraması gerçekleştirilir.

Yandex Browser

Yandex.BrowserYandex tarafından Chromium açık kaynak kod projesi kullanılarak C++ ve Javascript programlama dilleriyle yazılmış bedava dağıtılan bir web tarayıcısıdır. Yandex tarafından 1 Ekim 2012 tarihinde yayınlanan Yandex Browser, Windows ve Mac OS X İşletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Yandex Browser, indirilen dosyaları Kaspersky antivirüs kullanarak denetler.

Yandex Direct

Yandex.DirectYandex arama ve içerik reklamı yayınlama sistemidir. Bu sistem Yandex'te veya diğer sitelerde ürün ve hizmet arayan insanlara arama konularıyla ilgili reklamlar gösterir.

Yandex Disk

Yandex.DiskYandex tarafından geliştirilen çevrimiçi depolama hizmetidir. İlk sürümü Nisan 2012'de çıkan Yandex Disk, şu an itibarıyla Rusça, İngilizce, Türkçe ve Ukraynaca dil desteği sunmaktadır. Yandex Disk, sunucularında bulunan dosyaların depolanması ve diğer kullanıcılarla paylaşmak için kullanılmaktadır.

Yandex arama, Yandex haritalar, Yandex navigasyon, Yandex metrica, Yandex çeviri ve Yandex toloka Yandex'in kullanıcılara sunmuş olduğu ürünler arasında yer almaktadır.

Etiketler: yandex, yandex nedir, yandex ürünleri, yandex browser

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap