Yapay Zeka'da Apple İle Google Rekabeti Yine Gündemde!


Teknonce > Teknoloji > Yapay Zeka'da Apple İle Google Rekabeti Yine Gündemde!
Yapay Zeka'da Apple İle Google Rekabeti Yine Gündemde!

Geleceğe yönelik en önemli çalışma alanlarından biri olarak görülen yapay zekada teknoloji şirketleri çalışmalarını hızlandırırken, dünyanın en büyük teknoloji devlerinin arasındaki rekabet de hız kesmeden devam ediyor. Son hamlesiyle Apple, Google'dan önemli bir ismi bünyesine kattı!

Yaklaşık olarak 8 senedir Google'da görevini sürdüren ve yapay zeka yazılımlarından sorumlu olan John Giannandrea, geçtiğimiz Pazartesi görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Teknoloji devi şirkette yaşanan bu sürpriz ayrılık, yapay zeka yazılım şirketlerinin Giannandrea’nın peşine düşmesine neden olmuştu.Bir çok teknoloji şirketi ve akıllı telefon üreticisinin son yıllarda öne geçmeye çalıştıkları alanlardan birisi de yapay zeka teknolojisi. Yeni nesil cep telefonlarına yerleştirilen sesli asistanlar ise yapay zeka alanında denemeler yapma ve fikir geliştirmeye imkan tanıyor. Bu alanda rekabet eden şirketler ise bir diğerinden bir adım daha öne geçebilmek için yoğun çaba sarfediyor. Keza Apple Siri ile, Google Google Asistan ile önemli bir yol kat etmiş durumda. Bunun için Apple’ın yaptığı son transferin bu rekabette dengeleri değiştireceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Google'dan ayrılmasından kısa bir süre sonra Giannandrea çalışacağı yeni şirketi açıkladı. Yıllardır Google’ın bünyesinde çalışan yapay zeka alanındaki en tecrübeli ismi, Cupertino merkezli şirket ile el sıkıştı. Üstelik JG, Apple’da öyle sıradan bir göreve de getirilmedi. Yapay zeka alanındaki en üst kademeye getirilen John Giannandrea, doğrudan Tim Cook’a bağlı olarak çalışacak. Kıdemli Başkan Yardımcısı unvanı ile teknoloji devi şirkette işe başlayan Giannandrea’nın Siri’nin geliştirilmesinden sorumlu olacağı açıklandı.

Google Asistan’ın geliştirilmesinde önemli bir pay sahibi olan Giannandrea’nın, Apple’a nasıl bir katkı sağlayacağı şimdilik merak konusu.

Etiketler: apple siri, teknoloji, google asistan, yapay zeka

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap