Yapay Zeka Çinli Şampiyonu Yendi


Teknonce > Teknoloji > Yapay Zeka Çinli Şampiyonu Yendi
Yapay Zeka Çinli Şampiyonu Yendi

Google'a ait yapay zeka şirketi DeepMind'ın geliştirdiği yazılım, 2 bin 500 yıllık strateji oyunu Veyçi'de Çinli şampiyon  Kı Cie'yi yenmeyi başardı.

Dünya devi şirket Google'ın yapay zeka çalışmalarıyla ilgilenen birimi DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo, Veyçi olarak da bilinen ve 2500 yıllık geçmişi bulunan strateji oyunu Go'da Çinli şampiyon oyuncu Kı Cie'yi yendi. Çin'in Cıciang eyaletinin Vucın kasabasında beş gün sürecek müsabakalarda ilk maçına çıkan AlphaGo, müsabakadan galibiyetle ayrıldı. Programın rakibi olan oyuncular, uzun soluklu olan bu müsabakalarda duygusal etkenleri dışarıda bırakması ve yorulmamasından dolayı AlphaGo'nun büyük bir avantaja sahip olduğunu söylüyorlar. Çinli Go şampiyonu bu ünvanı geçen yılki Dünya Açık Go Turnuvası'nda elde etmişti. 

Yazılımın mimarlarından Emis Hassabis yaptığı açıklamada "Bence harika bir oyundu. Ke Jie'ye harika bir oyun oynamak ve AlphaGo'yu sınırlarını zorlamak için büyük saygı gösterdi." dedi. Bu hafta içinde iki maç daha gerçekleştirecek olan AlphaGo ve  Kı Cie'nin ilerleyen maçlardaki rekabetleri ise şimdiden dünya kamuoyunda ciddi bir yer tutuyor ve merakla bekleniyor.

Go (Veyçi) Nedir?

Satrançtan çok daha zor olarak nitelenen bu oyun 19×19 boyutundaki tahtada 181 adet siyah ve 180 adet beyaz taşın dizilmesiyle oynanıyor. Karşılıklı rekabet süresince rakibin taşları esir alınabilir, yeni alanlar alınarak cepheler açılabilir ya da rakibin alanı işgal edilebilir. Oyunun sonunda en çok alana sahip olan oyuncu, galip sayılır. Sahip olduğu geniş alanla satrançtan çok daha fazla kombinasyonun olduğu oyun, Dünya üzerinde oynanması ve öğrenilmesi en zor oyunlar arasında gösteriliyor. Oyunun ayrıntılarına bakıldığında tam anlamıyla bir savaş-strateji oyunu olduğu söylenebilir. Bu oyunda rakipler, düşman generallere benzetilmektedir. 

Bir karşılaştırma yapınca satrançla arasındaki büyük fark görülecektir. Satranç'ta ilk yarım hamle için 20 olasılık , ikinci yarım hamle için 20, tam hamle (bir siyah ve bir beyaz) için 400 olasılık vardır. Go'da ise ilk taş (siyah) için 361 olasılık , ikinci taş (beyaz) için 360 olasılık, toplam 129.960 olasılık vardır. Oyunda o kadar çok hamle imkanı ve seçeneği vardır ki, bir Go oyuncusunun tam olarak ustalaşması (eğer mümkünse) bir ömür sürebilir.

Özellikle Doğu Asya ülkelerinde daha yoğun olarak oynanan Go, bir süredir yapay zeka çalışanların da ilgisini çekiyor. 

Etiketler: go, veyçi, alphago, satranç, savaş-strateji oyunu, yapay zeka, google

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap