Yapay Zeka Fikri Nasıl Çıktı?


Teknonce > Teknoloji > Yapay Zeka Fikri Nasıl Çıktı?
Yapay Zeka Fikri Nasıl Çıktı?

Yapay zekalar zamanla günlük hayatımızın parçası olmaya daha fazla başlıyorlar. Ameliyatlar, araç kullanımı, tesis ve ev yönetimi,kullanıcıyla sözlü iletişim kurabilen yazılımlar gibi sağlık, sanayi, iş ve kişisel alanlarda bir çok alanda karşımıza çıkıyorlar. Peki yapay zeka nedir ve yapay zekanın tarihçesi nedir?

Yapay zeka insana ait farklı yüksek bilişşsel becerileri sergileyebilen işletim sistemleridir. Bu sistem iletişim kurma, algılama, fikir yürütme, öğrenme, sorun çözme, karar verme gibi işlemleri yapabilir. Aynı anlama gelen İngilizce artifical intelligence teriminden hareketle "AI" olarak da bilinir. Bugün hayatımızı kolaylaştırmak ve yaşam standartlarımızı arttırmak ya da üretimi yükseltmek için kullanılan yapay zekaların ortaya çıkış öyküleri ilgi çekici.Aslında ilkin insanın kendi çevresini ve evreni daha iyi anlayabilmesini sağlayan süper zekalar fikrinden ortaya çıkmış diyebiliriz. Bu fikirle insan zekasına benzer yapay bir zekanın geliştirilerek insan zekasının handikaplarını aşma yoluna gidilmeye çalışılmıştır. İşin ilginç tarafı ise yapay zeka konusunun ilkin 1900'lü yılların hemen başında yazılmış bilim-kurgu romanlarında görüyoruz.

Bu fikir konusunda ilk gerçekçi adım AlanTuring tarafından 1943 yılında başladığı çalışmalarla atılır. Turing'in ilk düşündüğü şey makinelerin düşünülebilip düşünemeyeceği sorunudur. Bu çalışmalar aynı zamanda bilgisayar bilimi için de ilk çalışmalardır diyelim.Başka ilginç bir detay da bu çalışmaların ortaya çıkış koşullarından biriyle ilişkili. II. Dünya Savaşı sırasında Almanların kripto mesajları hazırlamak için kullandığı Enigma Makinesininin şifresini çözmek için İngiltere'nin yaptığı çalışmalar yapay zeka çalışmaları için de yol açıcıdır. Turing bu çalışmalara kripto çözücü olarak başlar. 

Bilgisayarların ve yapay zekaların atası ise 1950'li yıllarda ortaya çıkan Turing Makinesidir. Turing'in fikirleri ilkin bilgisayar alanını çok hareketlendirmiş ve 1970'li yıllarda Microsoft, IBM gibi şirketler bilgisayarlar üretmeye başlamıştı bile. Daha sonraları ise yapay zeka çalışmaları hız kazanmıştır. Öncelikle dil ve konuşma üzerine yoğunlaşılmış ve insanla sözlü ya da yazılı iletişim kurabilen robotlar ortaya çıkmıştır. Daha sonraları yapay sinir ağları oluşturulmaya çalışılmıştır. 

Yapay ağlar hem büyük bir sistemi yönetmek için ideal hem de küçük mikro robotlar üretebilmek için ideal şartlar sağlar. Her gün ilerlemekte olan yapay zeka çalışmalarıyla sağlık ve iş sektöründe verimlilik arttırılıyor. Ayrıca yapay zekaların özellikle öğrenebilme yetenekleri üzerine yapılan deney ve çalışmalar insanlara çok önemli veriler sunuyorlar. Bakalım önümüzdeki yıllarda yapay zekanın gidişatı nasıl şekillenecek.

Etiketler: yapay zeka nedir, ilk bilgisayar, turing makinesi, yapay sinir ağları, yapay zeka tarihçesi, yapay zeka çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap